Mai témám van, akit riaszt - nyilván jelentésében a függésre fókuszál -, van, akinek mosolyt csal az arcára.
Én szeretem a szót (is): csupa ö, csupa é – Kosztolányi után szabadon!
Életünk folyamán megtapasztalhatjuk mind pozitív, mind negatív vonatkozásban.
„….ahogy a pozitív kötődéseink összetartanak bennünket szeretetben, úgy a negatív kötődéseink, egymás ellen fordítanak minket, a szeretet hiánya miatt. De amikor a lelki érzéseinket, nem a szeretet szolgálatába állítjuk, akkor olyan valóság kialakítására kényszerítjük magunkat, ami káros számunkra. Igazán hasznosak, csak a szeretet pozitív lelki érzéseivel lehetünk. Ami a feltétel nélküli szabadságunkat biztosítja.” (Matécz Zoltán)
„Az ember kötődik. Tájakhoz, ősökhöz, anyanyelvhez, tárgyakhoz, emlékekhez, hagyományhoz. Ez a kötődés át- meg átszövi érzelmi életünket, meghatározza értelmi fejlődésünket. Csakhogy az ember szabadulni is akar. Gonosz és terhes emlékektől, elvásott és megkopott tárgyaktól, nyűgös hagyományoktól. Elszakadni az ősök követelőző árnyaitól, menekülni unt tájak szűk börtönéből. Egyszerre érezzük a szülőföld vonzását és a távolságok nosztalgiáját." (Száraz Miklós György)
Bornemisza Endre: Kötődések
Én nem tudom, hogy ki mihez kötődik. Kötődésekkel van teli az élet . Kötődések nélkül élni nem lehet. Kötődünk egy szóhoz, egy baráthoz, egy marasztaló, szíves kézfogáshoz, egy udvarhoz, egy tornáchoz, egy házhoz, egy terméskőhöz, egy öreg akáchoz . Holdas estékhez, rekkenő nyarakhoz, mézét csurgató szilvához, barackhoz, egy zörgő magvú nagy csíkos almához, meg egy hanghoz, a hang bársonyához . „Vigyázz magadra” féltő búcsúzáshoz, az iskolához, az ott szerzett jusshoz, egy életen át hű barátfiúhoz, a gyermekkorhoz, a hangos ifjúsághoz . Kötődni sok kis kudarchoz, sikerhez, későn jötthöz, vagy a sihederhez, kötődni gyászhoz, könnyhöz és örömhöz, az olajágat küldő vízözönhöz . Hazához, múlthoz, jelenhez, jövőhöz, a kövek közül kiperdült időhöz, akármihez, de kötődni, kötődni, a kötődésekbe beleszövődni, s a titoktartó rejtőző talányhoz, kötődni élethez, halálhoz.
„A kötődés hirtelen, váratlanul bukkan fel az életedben, mégis tudod, hogy ez valami fontos. Olyan, mintha ezer éve ismernéd az illetőt. (Oravecz Nóra)
A bemutatott kőnyomatsorozat megálmodója/alkotója Nádas Alexandra Barcsay-díjas grafikus- és festőművész.
Amit magáról fontosnak tart elmondani: "Tanulmányaim: 1993 Budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnázium, festő szak 1995–2000 Magyar Képzőművészeti Egyetem, Képgrafika Tanszék Mestereim: Eszik Alajos, Pásztor Gábor, Somorjai Kiss Tibor. 2000 áprilisában jelent meg „Árnyalatnyitány”című verseskötetem a Kráter Könyvkiadó gondozásában, melyben az 53 vers mellett 18 grafikája is szerepel. 2010-ben indítottam és azóta óta vezetem férjemmel, Nagy Gábor Munkácsy-díjas festőművésszel – aki 2011 őszétől a festészeti rész vezetője – a NaN-art Rajztanoda és Grafikai Műhelyt Budapesten.
1996 óta több mint 70 önálló kiállításom nyílt; több mint 600 csoportos hazai és külföldi kiállításon, országos és nemzetközi tárlaton szerepeltek munkáim. Díjak (válogatás): 1996 – Savoyai Jenő Alapítvány Díja (grafikai díj) 1999 – Barcsay Jenő Alapítvány Díja (I.) (Magyar Képzőművészeti Egyetem) 2000 – Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Díja, 47. Vásárhelyi Őszi Tárlat 2004 – Barcsay Jenő Alapítvány Díja 2006 – Keszthely Város Díja, „Víz és Fény – Kyoto III.” országos tárlat 2006 – Gara Arnold-díj (I.), Helikon Kiadó országos pályázat 2006 – Szentes Város Önkormányzata Díja, Katona Kiss Ferenc és neje Alapítvány pályázata 2007 – MAOE Díj, Szegedi Nyári Tárlat 2010 – Szombathelyi Képzőművészeti Biennále (II. Ars Pannonica) 2012 – Endre Béla-díj, 59. Vásárhelyi Őszi Tárlat 2015 – Komárom-Esztergom Megye PRIMA díja 2016 – Új Művészet folyóirat díja, 63. Vásárhelyi Őszi Tárlat (Tornyai Múzeum vásárlása) 2017 – Borbereki Kovács Zoltán-díj, Limes, Szolnoki Képzőművészeti Társaság 2018 – Pintér Gyula, Pesterzsébet mecénása elismerés, 49. Pesterzsébeti Tavaszi Tárlat, Gaál Imre Galéria 2018 – Eger város díja, Női vonal VII. kiállítás, Magyar Festészet Napja
Ösztöndíjak: 1999: Erasmus Ösztöndíj, Socrates Erasmus Program, Hágai Képzőművészeti Akadémia (3 hónap) 2002, 2006: MAOE alkotói ösztöndíj 2009: Budafok-Tétény XXII. ker. Önkormányzata által kiírt művészeti ösztöndíj 2011: Projekt „artist in residence”, „Druckkunst grenzenlos”, Hessisches Landesmuzeum (1 hónap) ösztöndíj, Darmstadt (DE) 2014/15, 2016/17, 2018/19, 2020/ 21: NKA alkotói támogatás
Jövő péntektől Nyíregyházán egyéni kiállításom nyílik, az Artikon Galériában."
"A kötődés és a szeretet mindent és mindenkit megváltoztat, minden erény alapja, és minden sebet begyógyít. Valójában nem az orvostudomány, nem is a technológia, hanem elsősorban ez bír gyógyító erővel. És ez tartja össze az emberiséget. (James R. Doty)
Pecks-Deák Klaudia: Kötődés
Naponta kibontalak és újrakötlek, mint egy szvettert hajdan a nagymamám. A szemedet egy szem sem adja vissza, egy minta sem tükrözi arcodat. Nem passzol rád az eloldódott idő. Hiába számolom, bogozom a múlt fonalát, mindig elszakad valahol. És naponta újra forgolódnak a tűk. Nem, nem adom fel! Meg akarlak kötni! Ha a kibuggyanó vér vörös borrá érik az éjben, tudni fogom, hogy nincs tovább. De addig el kell készülnöm Veled!
"Pecks-Deák Klaudia vagyok, de három ország állampolgáraként Tündeként is számontartanak. Tél hozott e földi tájra az erdélyi ködköntösű Csíkországban 1975-ben. Székelyudvarhelyiként voltam gyermek, kolozsváriként ifjú tanonc, majd budapesti tanár és nyugat-európai kalandor. Ma Németország egyik elrejtett kisvárosában élek és dolgozok pedagagógusként, három saját, illetve több idegen gyereket nevelgetve, irányítgatva. Az idegennyelvű környezet arra késztetett és ösztönzött, hogy egy kis otthoni világot teremtsek benne magamnak az anyanyelvemen. A verselés számomra identitásmegtartó erővel bír, így hozza menekülök, ha honvágyam van, ha otthoni emlékek gyötörnek, vagy ha öröm és bánat ér egyaránt. A vándorlás során belémíródott verssorokat és képeket úgy hordoztam magamban, mint egy gyümölcs a magját, mely ha megérett az elültetésre fa nő belőle, és újabb gyümölcsöt terem. Verseim antológiákban, több virtuális irodalmi portálon, és gyerekverseim a kolozsvári Vasárnap hetilapban jelentek meg. "
"Nem vagyok képzett művész. Több, mint 10 éve belső késztetésre kezdtem festeni. Nem előre megtervezett képek, “csak úgy születnek”. Lélekhez szóló “energia-áramlások”. Beszélnek helyettem a képeim. - így vall magáról Krisztik Márta, akinek csodakék "Kötődés" festménye igazán csodaszép!
Kerecsényi Éva haikuja a kötődésről:
"Eltévedt álmok csendben hazatalálnak, iránytűm lettél."
"Egyes tanulmányok azt bizonyítják, hogy a biztonságosan kötődő emberek kapcsolatai tartósabbak. Ez részben az elköteleződésnek köszönhető. A biztonságosan kötődő emberek nagyobb elköteleződést vállalnak kapcsolataikban…. A biztonságosan kötődőek összességében több pozitív élményt tapasztalnak, mint a bizonytalan kötődési stílussal rendelkezők.” https://hu.wikipedia.org/.../Feln%C5%91ttkori_k%C3%B6t%C5...
Mi mást is kívánhatnék? Legyen részünk a biztonságos kötődésben!
2022.03.22.
ความคิดเห็น