top of page

Júniusi születésnapi köszöntők, megemlékezések évfordulókról

  • jokulata5
  • Jun 6, 2024
  • 6 min read

Updated: 4 days ago

Június 1.


Marilyn Monroe

( Los Angeles, 1926. június 1. – Los Angeles, 1962. augusztus 4.) Golden Globe-díjas amerikai színésznő, fotómodell és énekesnő. Az 1950-es évek egyik legismertebb szexszimbóluma volt, aki „buta szöszi” filmszerepeivel szerzett hírnevet. Színésznőként körülbelül egy évtizedig volt aktív, ezalatt filmjeiből kétszázmillió dolláros bevétel folyt be.

Marilyn Monroe a mai napig a popkultúra egyik legismertebb, ikonikus egyénisége.


Juhász Árpád

(Pécs, 1935. június 1. –) magyar geológus, a Magyar Tudományos Akadémia Ismeretterjesztési Bizottságának tagja, a hazai természettudományos ismeretterjesztés egyik legjelentősebb alakja.


Morgan Freeman

(Memphis, Tennessee, 1937. június 1. –) Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színész.


Benkő Péter

(Budapest, 1947. június 1. –) kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, a Turay Ida Színház örökös tagja. Benkő Gyula színművész fia. Benkő Péter A kis kedvencek titkos élete című animációs rajzfilmben is szinkronszerepet kapott.


Alanis Nadine Morissette

(Ottawa, 1974. június 1. –) többszörös Grammy-díjas kanadai-amerikai énekes, dalszövegíró, zenei producer és színésznő. 12 Juno- és nyolc Grammy-díjat nyert. Világszerte több mint 60 millió példányt adtak el az albumaiból.


Június 2.


Szomory Dezső

(Pest, 1869. június 2. – Budapest, 1944. november 30.) magyar író, drámaíró.


Johnny Weissmuller, eredetileg Weissmüller (Szabadfalva Temes vármegye, 1904. június 2. – Acapulco, 1984. január 20.) bánsági sváb származású amerikai olimpiai bajnok úszó, filmszínész, Tarzan alakítója.


Szentkuthy Miklós

(Budapest, 1908. június 2.– Budapest, 1988. július 18.) Kossuth-díjas magyar író, esszéíró, műfordító, a magyar regényirodalom nagy megújítóinak egyike. 2013-tól a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja.


Karinthy Ferenc

(Budapest, 1921. június 2. – Budapest, 1992. február 29.) Kossuth- és háromszoros József Attila-díjas, valamint Karinthy-gyűrűs magyar író, drámaíró, dramaturg. Karinthy Frigyes fia, Karinthy Márton édesapja.


Würtz Ádám

(Tamási, 1927. június 2. – Budapest, 1994. május 13.) Munkácsy Mihály-díjas és érdemes művész magyar grafikus, könyvillusztrátor.


Június 3.




A kerékpározás világnapját 2018 óta ünneplik június 3-án, de már közel két évszázados múltra tekinthet vissza. A kerékpár egyben az emberi fejlődés és haladás szimbóluma.


Június 4.





Június 5.



1972. június 5-től 16-ig tartották Stockholmban az ENSZ első, „Ember és bioszféra” címet viselő környezetvédelmi világkonferenciáját. A világszervezet közgyűlése a konferencia javaslatára még abban az évben határozatában nemzetközi környezetvédelmi világnappá nyilvánította a tanácskozás kezdőnapját, június 5-ét. A világnap központi rendezvényeit minden évben más országban és témában tartják.


Június 6.




Június 6.


Június 8.

Medárd napja


Június 8-a az óceánok világnapja.

Hazánkban a tengerek világa távolinak tűnhet, mégis mindannyian függünk tőlük.



Június 9.


Június 10.

Kaffka Margit: Jó sorsomnak hála 2023-ban és az idén is oda állhattam szobra mellé Nagykárolyban.

Ady Endre a „nagyon-nagy író-asszony”-nak nevezte a magyar irodalom egyik legjelentősebb női íróját, a Nyugat nemzedékének fontos tagját. Én meg állítom, hogy "nagyon-nagyon lehet érezni" sorait...





Június 11.

Julia Margaret Cameron brit fotográfus, akit a korabeli hírességekről készített portréi, illetve az Artúr-mondakörről és más legendákról szóló képei tettek híressé Cameron fotográfus karrierje rövid volt és életének utolsó tizenegy évére terjedt ki. Wikipédia

Született: 1815. június 11., Kolkata

Meghalt: 1879. január 26., Kalutara

Egyszer - nem is olyan régen - már majdnem eljutottam én is Camelot-ba! Végül Köröskisjenő lett belőle! Szép emlék, kedves Erika!

A mai születésnaposnak, Julia Margaret Cameronnak, a híres brit fotográfusnak viszont nem kevés köze van a helyszínhez - Artúr király várához, Lancelot- hoz, a hős lovaghoz és mindenekelőtt Guinevere királynő 850 éves históriájához...




Június 12.



1965-ben, ezen a napon a #Beatles tagjai a Brit Birodalom Rendjének tagjai lesznek.

Volt valaha Találkozások címmel az a bizonyos Westel-magazin, amely az előfizetéses telefonszámlákkal havonta érkezett, tele egész jó cikkekkel, viszonylag tetszetős formában, kivitelezésben.

Szerettem.

Egyik alkalommal arról faggatták az olvasót, mit jelent számukra a Beatles.

Hogy tisztább legyen a kép az általam megírtak értelmezéséhez elmesélem, hogy főiskolás korunkban (tehát a múlt évezredről van szó) gyakorlat volt, hogy hathetes nyelvtanfolyamon vettek részt a szakos hallgatók. Ez alól nem voltam kivétel én sem.

A második évet úgy kezdtük, hogy másfél hónapig Ogyesszában a nyelvvel, a várossal, nevezetességeivel (Apropó! Egyszer valaki nagyon szeretett volna udvarolni nekem, és ennek a szónak az orosz megfelelőjét „kaptam” tőle – régi, szép idők!), az ottani léttel ismerkedtünk.

De hogy ne kanyarodjak el az eredeti történettől, folytatom. Hazafelé jövet a Tisza Expresszen utazott velem a piros „Ermák” hátizsákban egy „Akord” sztereó lemezjátszó szőröstül-bőröstül, és legalább tucatnyi 33-as fordulatszámú bakelitlemez – no, meg persze törülköző, kés, de ezek az alapsztori szempontjából kevésbé érdekesek – és a lemezek között naná, hogy ott volt a Beatles Egy nehéz nap éjszakája korongja is.

Mit mondjak?

Rekedtre hallgattuk - nem csak másnap reggelig, mint ahogy a régi dalban Szécsi Pál énekelte… Jut eszembe, Szécsi lemez valahogy nem került az akkoriban házilag nagy gonddal készült lemeztartóba, pedig szívesen hallgattam a dalait.

Ahogy a dátum alapján is utána lehet számolni, mire ebbe a bizonyos Találkozások magazinba megírtam a saját gondolataim, történt egysmás. Közben bizony húsz év is eltelt! Azóta meg …

A lemezek még mindig megvannak, a lemezjátszó nem is olyan rég sínylette meg a rendrakást, de az emlékek azért „állják a sarat”!




Június 13.


Június 14.



"A mai modern és fejlődő tudomány dacára még mindig kivitelezhetetlen a vér művi előállítása. Csakis a véradók önzetlen és önkéntes véradományaival menthetjük meg embertársainkat. Június 14-én ezen önkéntesek segítségnyújtása előtt tisztelgünk a véradók világnapja alkalmából.

A véradók világnapját 2004 óta ünnepeljük. Ezen a napon hálás szívvel gondolunk mindazokra, akik önzetlen segítségnyújtásukkal megmentik mások életét.

Mint ismeretes, a véradás alkalmával a véradótól 450 milliliter vért csapolnak le. Egy véradással három emberéletet menthetünk meg...."


Véradó jelvények és ehhez hasonló elismerések sokaságát találtam apukám hagyatékában.


Apukám hagyatékából az egyik meghívó

Ő mindezt nagyon komolyan véve aktív (0+) véradó volt.



Apák napja


... égben és a földön!



Hogy látja egy apa - aki gyerek is még legnagyobb szerencséjére: Apák napjára.

"..Az apák napja több mint egy egyszerű ünnepnap; lehetőséget teremt arra, hogy elismerjük az apák és férfi elődök családokban betöltött kulcsfontosságú szerepét. Magyarországon és a világ számos pontján az ünnep mára már nem csupán ajándékozásról, hanem az összetartozás, a tisztelet és a szeretet kifejezéséről szól. Az ilyen típusú ünnepek hozzájárulnak a családi hagyományok ápolásához és erősítik a generációk közötti kötelékeket."



...ott a mennyben!




Június 17.


"...1276–77-ben elfojtott egy kisebb walesi lázadást (a walesi hercegségeket angol vazallusoknak tekintette), majd amikor 1282-ben ismét fellázadtak, teljesen meghódította, és angol igazgatás alá helyezte a térséget. Erről az eseményről szól Arany János A walesi bárdok című költeménye..."






Június 18.


A textilművészet kapcsán eszembe jutott egy tavalyi kiállítás, a Kovásznán megcsodált Gazdáné Olasz Ella munkáiból.






Június 19.



Június 21.




Június 22.



Június 23.



Június 24.



Június 25.


Kapu Tibor

Történelmi pillanatnak lehettünk tanúi június 25-én!

 Ismét magyar indult a csillagok közé: Kapu Tibor a SpaceX Ax-4 küldetésének tagjaként startolt el a floridai Kennedy Űrközpontból. A rakéta a Nemzetközi Űrállomás felé tart, ahol 14 napot töltenek majd el, különféle tudományos kísérletek társaságában.


Gyóni Géza (született: Áchim Géza, Gyón, 1884. június 25. – Krasznojarszk, Orosz Köztársaság, 1917. június 25.) magyar evangélikus teológus hallgató, költő és újságíró. Alkotói korszaka az 1910-es évek körül kezdődött és az első világháborún át 1917-ben, hadifogságban bekövetkezett haláláig tartott. A körülmények hatására kései lírájának fő témájává a háború vált, legnagyobb ismeretségre szert tevő verse pedig a Csak egy éjszakára… címet viselő alkotás lett, melyet Przemyśl második ostroma idején írt.

Marika és csapatának is szóljanak jókívánságok - névadójuk születésnapja okán. További sikereket, drága Dabik!!


Karinthy Frigyes születésnapja, egyben a magyar humor napja.




Június 26.


Herman Ottó

(Breznóbánya, 1835. június 26. – Budapest, 1914. december 27.) magyar természetkutató, zoológus (ornitológus, ichthiológus, arachnológus), néprajzkutató, régész és politikus. Sokoldalúsága előtt tisztelegve az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Herman”.

Babos Gyula

(Budapest, 1949. június 26. – Budapest, 2018. április 12.) Liszt Ferenc-díjas magyar dzsesszgitáros.


Június 27.

Erőss Anna

(Budapest, 1930. június 27. –) Kazinczy-díjas magyar rádióbemondó, műsorvezető.


Június 28.

Sir Peter Paul Rubens

(Siegen, Vesztfália, 1577. június 28. – Antwerpen, 1640. május 30.) flamand festőművész, Rembrandt mellett kora művészetének legjelentősebb alakja, a 17. századi flamand festészet egységes arculatának megteremtője. Sajátosan egyéni stílusa nagy hatást gyakorolt az európai festészet fejlődésére.


Június 29.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry

(Lyon, 1900. június 29. – Marseille, 1944. július 31.) francia író és pilóta.



Június 30.

"1722 – A magyar országgyűlés elfogadja a Pragmatica sanctio törvényeit, azaz a Habsburg-ház nőági örökösödési jogát. Az erdélyi országgyűlés ugyanezt már 1722. március 30-án elfogadta...

A pragmatica sanctio (latin: „gyakorlati rendezés”) valamely nagy fontosságú államügynek végleges, a messze jövőre kiható elintézése, amely azután mintegy megváltoztathatatlan, tulajdonképpen „királyi rendelet”.

1894 – Megnyitják az azóta London egyik jelképévé vált Tower-hidat.


1936 – Megjelenik Margaret Mitchell regénye, az Elfújta a szél


1959 – A Kossuth rádió népszerű sorozata, „A Szabó család” első adása.

Jó év!

2014 – Megszűnt az első magyar közösségi weboldal, az iWiW.


Michael Fred Phelps

 (Baltimore, Maryland, 1985. június 30. –) huszonháromszoros olimpiai bajnok amerikai úszó, minden idők legsikeresebb olimpikonja



Comentários


Subscribe here to get my latest posts

Thanks for submitting!

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

  • Facebook
  • Twitter
bottom of page