Júniusi születésnapi köszöntők, megemlékezések évfordulókról
- jokulata5
- Jun 6, 2024
- 6 min read
Updated: 4 days ago
Június 1.

Marilyn Monroe
( Los Angeles, 1926. június 1. – Los Angeles, 1962. augusztus 4.) Golden Globe-díjas amerikai színésznő, fotómodell és énekesnő. Az 1950-es évek egyik legismertebb szexszimbóluma volt, aki „buta szöszi” filmszerepeivel szerzett hírnevet. Színésznőként körülbelül egy évtizedig volt aktív, ezalatt filmjeiből kétszázmillió dolláros bevétel folyt be.
Marilyn Monroe a mai napig a popkultúra egyik legismertebb, ikonikus egyénisége.

Juhász Árpád
(Pécs, 1935. június 1. –) magyar geológus, a Magyar Tudományos Akadémia Ismeretterjesztési Bizottságának tagja, a hazai természettudományos ismeretterjesztés egyik legjelentősebb alakja.

Morgan Freeman
(Memphis, Tennessee, 1937. június 1. –) Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színész.

Benkő Péter
(Budapest, 1947. június 1. –) kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, a Turay Ida Színház örökös tagja. Benkő Gyula színművész fia. Benkő Péter A kis kedvencek titkos élete című animációs rajzfilmben is szinkronszerepet kapott.

Alanis Nadine Morissette
(Ottawa, 1974. június 1. –) többszörös Grammy-díjas kanadai-amerikai énekes, dalszövegíró, zenei producer és színésznő. 12 Juno- és nyolc Grammy-díjat nyert. Világszerte több mint 60 millió példányt adtak el az albumaiból.
Június 2.

Szomory Dezső
(Pest, 1869. június 2. – Budapest, 1944. november 30.) magyar író, drámaíró.

Johnny Weissmuller, eredetileg Weissmüller (Szabadfalva Temes vármegye, 1904. június 2. – Acapulco, 1984. január 20.) bánsági sváb származású amerikai olimpiai bajnok úszó, filmszínész, Tarzan alakítója.

Szentkuthy Miklós
(Budapest, 1908. június 2.– Budapest, 1988. július 18.) Kossuth-díjas magyar író, esszéíró, műfordító, a magyar regényirodalom nagy megújítóinak egyike. 2013-tól a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja.

Karinthy Ferenc
(Budapest, 1921. június 2. – Budapest, 1992. február 29.) Kossuth- és háromszoros József Attila-díjas, valamint Karinthy-gyűrűs magyar író, drámaíró, dramaturg. Karinthy Frigyes fia, Karinthy Márton édesapja.

Würtz Ádám
(Tamási, 1927. június 2. – Budapest, 1994. május 13.) Munkácsy Mihály-díjas és érdemes művész magyar grafikus, könyvillusztrátor.
Június 3.

A kerékpározás világnapját 2018 óta ünneplik június 3-án, de már közel két évszázados múltra tekinthet vissza. A kerékpár egyben az emberi fejlődés és haladás szimbóluma.
Június 4.


Június 5.

1972. június 5-től 16-ig tartották Stockholmban az ENSZ első, „Ember és bioszféra” címet viselő környezetvédelmi világkonferenciáját. A világszervezet közgyűlése a konferencia javaslatára még abban az évben határozatában nemzetközi környezetvédelmi világnappá nyilvánította a tanácskozás kezdőnapját, június 5-ét. A világnap központi rendezvényeit minden évben más országban és témában tartják.
Június 6.
Június 6.
Június 8.
Medárd napja

Június 8-a az óceánok világnapja.
Hazánkban a tengerek világa távolinak tűnhet, mégis mindannyian függünk tőlük.
Június 9.
Június 10.
Kaffka Margit: Jó sorsomnak hála 2023-ban és az idén is oda állhattam szobra mellé Nagykárolyban.
Ady Endre a „nagyon-nagy író-asszony”-nak nevezte a magyar irodalom egyik legjelentősebb női íróját, a Nyugat nemzedékének fontos tagját. Én meg állítom, hogy "nagyon-nagyon lehet érezni" sorait...
Június 11.
Julia Margaret Cameron brit fotográfus, akit a korabeli hírességekről készített portréi, illetve az Artúr-mondakörről és más legendákról szóló képei tettek híressé Cameron fotográfus karrierje rövid volt és életének utolsó tizenegy évére terjedt ki. Wikipédia
Született: 1815. június 11., Kolkata
Meghalt: 1879. január 26., Kalutara
Egyszer - nem is olyan régen - már majdnem eljutottam én is Camelot-ba! Végül Köröskisjenő lett belőle! Szép emlék, kedves Erika!
A mai születésnaposnak, Julia Margaret Cameronnak, a híres brit fotográfusnak viszont nem kevés köze van a helyszínhez - Artúr király várához, Lancelot- hoz, a hős lovaghoz és mindenekelőtt Guinevere királynő 850 éves históriájához...
Június 12.
1965-ben, ezen a napon a #Beatles tagjai a Brit Birodalom Rendjének tagjai lesznek.
Volt valaha Találkozások címmel az a bizonyos Westel-magazin, amely az előfizetéses telefonszámlákkal havonta érkezett, tele egész jó cikkekkel, viszonylag tetszetős formában, kivitelezésben.
Szerettem.
Egyik alkalommal arról faggatták az olvasót, mit jelent számukra a Beatles.
Hogy tisztább legyen a kép az általam megírtak értelmezéséhez elmesélem, hogy főiskolás korunkban (tehát a múlt évezredről van szó) gyakorlat volt, hogy hathetes nyelvtanfolyamon vettek részt a szakos hallgatók. Ez alól nem voltam kivétel én sem.
A második évet úgy kezdtük, hogy másfél hónapig Ogyesszában a nyelvvel, a várossal, nevezetességeivel (Apropó! Egyszer valaki nagyon szeretett volna udvarolni nekem, és ennek a szónak az orosz megfelelőjét „kaptam” tőle – régi, szép idők!), az ottani léttel ismerkedtünk.
Hát voltak élmények, tudnánk mesélni, ugye, Andrásné Antal Éva Péter Gálné Márky Judit Katalin Kárpáti Márta Lisztóczki Ágnes Kosik DrKatóné ?
De hogy ne kanyarodjak el az eredeti történettől, folytatom. Hazafelé jövet a Tisza Expresszen utazott velem a piros „Ermák” hátizsákban egy „Akord” sztereó lemezjátszó szőröstül-bőröstül, és legalább tucatnyi 33-as fordulatszámú bakelitlemez – no, meg persze törülköző, kés, de ezek az alapsztori szempontjából kevésbé érdekesek – és a lemezek között naná, hogy ott volt a Beatles Egy nehéz nap éjszakája korongja is.
Mit mondjak?
Rekedtre hallgattuk - nem csak másnap reggelig, mint ahogy a régi dalban Szécsi Pál énekelte… Jut eszembe, Szécsi lemez valahogy nem került az akkoriban házilag nagy gonddal készült lemeztartóba, pedig szívesen hallgattam a dalait.
Ahogy a dátum alapján is utána lehet számolni, mire ebbe a bizonyos Találkozások magazinba megírtam a saját gondolataim, történt egysmás. Közben bizony húsz év is eltelt! Azóta meg …
A lemezek még mindig megvannak, a lemezjátszó nem is olyan rég sínylette meg a rendrakást, de az emlékek azért „állják a sarat”!
Június 13.

Június 14.

"A mai modern és fejlődő tudomány dacára még mindig kivitelezhetetlen a vér művi előállítása. Csakis a véradók önzetlen és önkéntes véradományaival menthetjük meg embertársainkat. Június 14-én ezen önkéntesek segítségnyújtása előtt tisztelgünk a véradók világnapja alkalmából.
A véradók világnapját 2004 óta ünnepeljük. Ezen a napon hálás szívvel gondolunk mindazokra, akik önzetlen segítségnyújtásukkal megmentik mások életét.
Mint ismeretes, a véradás alkalmával a véradótól 450 milliliter vért csapolnak le. Egy véradással három emberéletet menthetünk meg...."

Véradó jelvények és ehhez hasonló elismerések sokaságát találtam apukám hagyatékában.

Apukám hagyatékából az egyik meghívó
Ő mindezt nagyon komolyan véve aktív (0+) véradó volt.

Apák napja

... égben és a földön!
Hogy látja egy apa - aki gyerek is még legnagyobb szerencséjére: Apák napjára.
"..Az apák napja több mint egy egyszerű ünnepnap; lehetőséget teremt arra, hogy elismerjük az apák és férfi elődök családokban betöltött kulcsfontosságú szerepét. Magyarországon és a világ számos pontján az ünnep mára már nem csupán ajándékozásról, hanem az összetartozás, a tisztelet és a szeretet kifejezéséről szól. Az ilyen típusú ünnepek hozzájárulnak a családi hagyományok ápolásához és erősítik a generációk közötti kötelékeket."

...ott a mennyben!
Június 17.

"...1276–77-ben elfojtott egy kisebb walesi lázadást (a walesi hercegségeket angol vazallusoknak tekintette), majd amikor 1282-ben ismét fellázadtak, teljesen meghódította, és angol igazgatás alá helyezte a térséget. Erről az eseményről szól Arany János A walesi bárdok című költeménye..."

Június 18.

A textilművészet kapcsán eszembe jutott egy tavalyi kiállítás, a Kovásznán megcsodált Gazdáné Olasz Ella munkáiból.


Június 19.
Június 21.
Június 22.
Június 23.
Június 24.
Június 25.

Kapu Tibor
Történelmi pillanatnak lehettünk tanúi június 25-én!
Ismét magyar indult a csillagok közé: Kapu Tibor a SpaceX Ax-4 küldetésének tagjaként startolt el a floridai Kennedy Űrközpontból. A rakéta a Nemzetközi Űrállomás felé tart, ahol 14 napot töltenek majd el, különféle tudományos kísérletek társaságában.

Gyóni Géza (született: Áchim Géza, Gyón, 1884. június 25. – Krasznojarszk, Orosz Köztársaság, 1917. június 25.) magyar evangélikus teológus hallgató, költő és újságíró. Alkotói korszaka az 1910-es évek körül kezdődött és az első világháborún át 1917-ben, hadifogságban bekövetkezett haláláig tartott. A körülmények hatására kései lírájának fő témájává a háború vált, legnagyobb ismeretségre szert tevő verse pedig a Csak egy éjszakára… címet viselő alkotás lett, melyet Przemyśl második ostroma idején írt.
Marika és csapatának is szóljanak jókívánságok - névadójuk születésnapja okán. További sikereket, drága Dabik!!

Karinthy Frigyes születésnapja, egyben a magyar humor napja.
Június 26.

Herman Ottó
(Breznóbánya, 1835. június 26. – Budapest, 1914. december 27.) magyar természetkutató, zoológus (ornitológus, ichthiológus, arachnológus), néprajzkutató, régész és politikus. Sokoldalúsága előtt tisztelegve az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Herman”.

Babos Gyula
(Budapest, 1949. június 26. – Budapest, 2018. április 12.) Liszt Ferenc-díjas magyar dzsesszgitáros.
Június 27.

Erőss Anna
(Budapest, 1930. június 27. –) Kazinczy-díjas magyar rádióbemondó, műsorvezető.
Június 28.

Sir Peter Paul Rubens
(Siegen, Vesztfália, 1577. június 28. – Antwerpen, 1640. május 30.) flamand festőművész, Rembrandt mellett kora művészetének legjelentősebb alakja, a 17. századi flamand festészet egységes arculatának megteremtője. Sajátosan egyéni stílusa nagy hatást gyakorolt az európai festészet fejlődésére.
Június 29.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry
(Lyon, 1900. június 29. – Marseille, 1944. július 31.) francia író és pilóta.
Június 30.

"1722 – A magyar országgyűlés elfogadja a Pragmatica sanctio törvényeit, azaz a Habsburg-ház nőági örökösödési jogát. Az erdélyi országgyűlés ugyanezt már 1722. március 30-án elfogadta...
A pragmatica sanctio (latin: „gyakorlati rendezés”) valamely nagy fontosságú államügynek végleges, a messze jövőre kiható elintézése, amely azután mintegy megváltoztathatatlan, tulajdonképpen „királyi rendelet”.

1894 – Megnyitják az azóta London egyik jelképévé vált Tower-hidat.

1936 – Megjelenik Margaret Mitchell regénye, az Elfújta a szél

1959 – A Kossuth rádió népszerű sorozata, „A Szabó család” első adása.
Jó év!

2014 – Megszűnt az első magyar közösségi weboldal, az iWiW.

Michael Fred Phelps
(Baltimore, Maryland, 1985. június 30. –) huszonháromszoros olimpiai bajnok amerikai úszó, minden idők legsikeresebb olimpikonja
Comentários