
Augusztus 01.

1291. augusztus elején írt szövetségi levél (Bundesbrief), amelyet három völgyközösség, (Uri, Schwyz, és Unterwalden, a három „őskanton”) írt alá.
Bár a levél szövege utal egy korábbi szövetségre, amit az aláírók megújítanak, a svájci hagyományban az ország alapításának dokumentumaként tekintenek a levélre, és a nemzeti ünnepet a szövetség tiszteletére tartják augusztus 1-jén.
Augusztus 02.

Bevallom, Ő az egyik legtökéletesebb színész, akit el tudnék képzelni az Öreg Örmény szerepében...
Ide kellett hozzam a BBdalt, mely azonban már nem teljes mértékben felel meg a valóságnak!
Augusztus 04.
(Szeged, 1948. augusztus 4. – Budapest, 2021. március 15.) magyar előadóművész, dalszerző, „daltulajdonos”, énekes, gitáros, eszperantista.

1789. augusztus 4.
Csodák éjszakája Párizsban
Eltörölték az egyházi és nemesi kiváltságokat.
Augusztus 07.
Ecsedi Báthori Erzsébet (Nyírbátor, 1560. augusztus 7. – Csejte, 1614. augusztus 21.) magyar grófnő, a történelmi Báthori-család szülötte.
Báthori Erzsébet alakját rémséges és kegyetlen tettek legendái övezik, amelyek mára úgy váltak világszerte ismertté mint a vámpírszerű borzalmak egyik jelképe.
Habár a történelemtudomány ma már koncepciós vádakként tekint ezekre, az újabb és újabb feldolgozások és kitalált történetek, még mindig a magyar história egyik legismertebb tévképzetét folytatva és erősítve, negatív színben tüntetik fel alakját és életét. Azonban a Báthory Erzsébet elleni vizsgálatot nem a kínvallatásnak alávetett „tanúk” által elmondott borzalmak teszik átláthatatlanná, hanem az ügyében vádlóként szereplők kiismerhetetlen politikai és emberi szándékai.
Augusztus 09.

1866. augusztus 9-én nyílt meg a Budapesti Állat- és Növénykert, amely első állatkert volt Magyarországon.
Ennek emlékére és az állatkertek népszerűsítésére tartják augusztus 9-én hazánkban az Állatkertek Napját. A jeles nap az évfordulóhoz kapcsolódik: az intézmény 1866. augusztus 9-én nyitotta meg először kapuit a látogatók előtt.

Whitney Elizabeth Houston (Newark, New Jersey, 1963. augusztus 9. – Beverly Hills, Kalifornia, 2012. február 11.) hatszoros Grammy-díjas és Primetime Emmy-díjas amerikai énekesnő, színésznő. Beceneve The Voice („a Hang”), a zenetörténet egyik legjobb énekesnőjeként tartják számon.
Houston minden idők egyik legsikeresebb előadója, több mint 220 millió eladott lemezzel világszerte. Számos énekesre volt hatással a zeneiparban, és híres volt erőteljes, soulos énekhangjáról, vokális improvizációs képességeiről, a gospel éneklési technikák popzenében való alkalmazásáról és élő produkcióiról.
Houston 11 első helyezést ért el az amerikai Billboard Hot 100-as listáján, és ő az egyetlen előadó, akinek ez egymás után hétszer sikerült.[a] Elismerései között nyolc Grammy-díj, 16 Billboard Music Awards-díj, két Emmy-díj és 30 Guinness-rekord szerepel. Houstont beiktatták a Grammy Hall of Fame-be (kétszer), a Rock and Roll Hall of Fame-be, a National Rhythm & Blues Hall of Fame-be, a Georgia Music Hall of Fame-be, a New Jersey Hall of Fame-be és a Kongresszusi Könyvtár Nemzeti Hangfelvétel Nyilvántartásába is felvették.
Augusztus 10.

Ma ünnepeljük az állatok királyaként is ismert oroszlánokat. A világnapot a Big Cat Rescue nevű nagymacska-mentő szervezet felhívásának köszönhetően 2013-tól ünnepelhetjük, mivel a fenséges oroszlánok, ahogy más nagymacskák is védelemre szorulnak.
Augusztus 12.

1908. augusztus 12.
Elkészül az első Ford T-modell
A Ford T-modell (angolul Ford Model T) elnevezésű autót 1908 szeptemberétől 1927 októberéig gyártotta Henry Ford cége, a Ford Motor Company.
Beceneve Tin Lizzy volt. Ez a modell tette lehetővé a középosztálybeli amerikaiak számára az utazást, és ez számít az első megfizethető autónak is, ami többek között a Frederick Winslow Taylor által feltalált futószalagnak volt köszönhető.
Augusztus 13.

Alfred Joseph Hitchcock (London, 1899. augusztus 13. – Los Angeles, 1980. április 29.) Golden Globe-díjas angol filmrendező, forgatókönyvíró és producer

Borsos Miklós (Nagyszeben, 1906. augusztus 13. – Budapest, 1990. január 27.) magyar szobrász, éremművész, grafikus.

1876. augusztus 13. Megkezdődött az azóta a világ egyik legnagyobb zenei eseményének számító Bayreuthi Ünnepi Játékok sorozata. A fesztivál egyetlen célja Richard Wagner német zeneszerző operáinak bemutatása.
Augusztus 14.

Clark Ádám (Adam Clark, Edinburgh, 1811. augusztus 14. – Buda, 1866. június 23.) skót mérnök, a budapesti Széchenyi Lánchíd építésének vezetője és a budai Váralagút tervezője.
Augusztus 15.

"A Woodstocki Zenei és Művészeti Vásár, másképpen Woodstocki Fesztivál, vagy ahogy hirdették: Egy „Vízöntő korszakbeli Előadás: 3 nap béke és zene” nemzetközi, ingyenes fesztivál volt.
A legendás fesztivált White Lake-ben (Bethel, Sullivan megye, New York, Amerikai Egyesült Államok) tartották egy bizonyos Max Yasgur 600 holdas (~2,4 négyzetkilométer ~240 hektár) farmján
1969. augusztus 15-18. között.
Azért Bethelben volt a fesztivál, mert Wallkill városa visszavonta a rendezés jogát. Az esős hétvégén, a szabad ég alatt harminckét előadó és zenekar lépett fel mintegy 500 000 néző előtt..."

Lebstück Mária (Zágráb, 1830. augusztus 15. – Újpest, 1892. május 30.)[1] honvéd huszár főhadnagy.
Élete Gazdag német kereskedőcsaládba született. 13 éves korától Bécsben, nagybátyja, báró Simunich Boldizsár császári brigadéros házában élt.
Az 1848-as forradalom alatt Karl Lebstück néven csatlakozott az egyetemi légióhoz...A bécsi forradalom leverése után 1848 novemberében a magyar honvédsereghez csatlakozott, sok más csata mellett részt vett a branyiszkói, komáromi, hatvani és a kápolnai csatában, Buda ostromában többször megsebesült. Szolnokról Komáromba huszonhárom fegyverrel, munícióval megrakott társzekeret kellett eljuttatnia, de egy kritikus helyzetben – mivel gyalogsági fedezete elmenekült – a szállítást vállaló szekeres parasztok is megijedtek és lovaikkal elszöktek. A mozgásképtelen trént magával együtt fel akarta robbantani. Egy közeli faluban határozottságának köszönhetően mégis sikerült lovakat szereznie, és folytathatta az útját Léva felé. Merészségéért Görgei Klapka, Guyon és Mészáros tábornokok és több más vezérkari tiszt előtt megdicsérte. Egy visszavonulás alkalmával, mikor a mocsaras talajba ragadtak túl nagy csizmái, és ezért egyedül maradt, három császári katonával küzdött meg. Kettőt lelőtt, a harmadik elmenekült. A verpeléti ütközet után, amikor mindenki csak a maga megmentésével foglalkozott, ő egyedül 86 sebesültet mentett meg és szállított Tiszafüredre."
Augusztus 16.

Egerszegi Krisztina (Budapest, 1974. augusztus 16. –) A Magyar Szent István-renddel kitüntetett, ötszörös olimpiai-, kétszeres világ-, és kilencszeres Európa-bajnok magyar úszó.
Egyike a modern olimpiák legsikeresebb magyar sportolóinak, a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok 1988 óta.
Augusztus 21.
A zernyesti (zernesti) csata 1690. augusztus 21-én zajlott le Zernest községnél, a Törcsvári-szoros északi oldalán, a törökök nagyszabású 1690 nyári ellenoffenzívájának mellékhadszínterén, Dél-Erdélyben. A Thököly Imre által vezetett török–tatár–havasalföldi–moldvai–kuruc sereg betört Erdélybe, és vereséget mért Heissler császári altábornagy és Teleki Mihály erdélyi főgenerális túlerőben lévő, egyesített hadseregére. A harcban Teleki életét vesztette, Heissler tábornok Thököly fogságába esett. A győzelem eredményeképpen Thökölynek átmenetileg sikerült megszereznie Erdély fejedelmének címét. Ez volt a török szolgálatban harcoló Thököly utolsó katonai győzelme, 1690 október végére a Habsburg haderő végleg kiszorította őt Erdélyből.
Az időpontokat a Gergely-naptár szerint adjuk meg, a csata így augusztus 21-én zajlott. A Julián naptár szerint a csata napja augusztus 11., a többi dátum is 10 nappal korábbra esne.
Thököly Imre kapcsán szeretettel ajánlom - bár nem a csatáról szól - a Streit Gábor Bora által az elmúlt szombaton, Vereben készített tudósítást, amelynek egyik megidézett alakja a hadvezér volt.
Augusztus 22.

Claude Achille Debussy (Saint-Germain-en-Laye, Franciaország, 1862. augusztus 22. – Párizs, 1918. március 25.) francia impresszionista zeneszerző.

"Zsadányi és törökszentmiklósi Almásy László Adolf Ede György Mária
(Borostyánkő, 1895. augusztus 22. – Salzburg, 1951. március 22.) utazó, Afrika-kutató, felfedező, pilóta, autóversenyző, üzletember...Almásy személyéről mintázták Az angol beteg című játékfilm címszereplőjét. A film egy szerelmi történet keretébe ágyazva mutat be részleteket Almásy kutatásairól és életéből, az általa felfedezett sziklafestményekről és a háború előtti Egyiptomról..."

Benkő Gyula (Budapest, 1918. augusztus 22. – Budapest, 1997. június 30.) Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Benkő Péter színész édesapja. Az ő hangján szólalt meg 1997-ig a Szabó család Bandija.

Nagy Tímea (Budapest, 1970. augusztus 22. –) kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó.
Augusztus 28.
1963. "Elindult a MALÉV első Európán kívüli járata, egy IL-18 típusú gép repült Athénba és Kairóba. A Budapest-Athén-Kairó útvonalon közlekedő menetrend szerint járat hetenként egyszer indult. Budapestről Athénbe, illetve Kairóba minden kedden, Kairóból, illetve Athénből szerdán érkezett Budapestre. A repülőgép egy négy légcsavaros, gázturbinás IL-18-as típusú, 89 személyes gép volt. A menetidő Budapest és Athén között 2 óra 20 perc, Athén és Kairó között 2 óra, a teljes Budapest-Kairó közötti - beleértve az athéni tartózkodást - 5 óra 10 perc volt."

Johann Wolfgang von Goethe - (Frankfurt am Main, 1749. augusztus 28. – Weimar, 1832. március 22.) német író, költő, grafikus, természettudós, művészetteoretikus, jogász és politikus. A német irodalom egyik klasszikusa, a világirodalom egyik legnagyobb költője. A líra, a dráma és az epika műnemében egyaránt remekművek sorát alkotta.

Márton Áron (Csíkszentdomokos, 1896. augusztus 28. – Gyulafehérvár, 1980. szeptember 29.) katolikus pap, Erdély püspöke, címzetes érsek. "...Jelmondatául a „Non recuso laborem” – nem futamodom meg a munkától – mondatot választotta..."
Augusztus 29.

1848. augusztus 29-én a rákoscsabai templomban házasságot köt Jókai Mór és Laborfalvi Róza. Bővebben...
Augusztus 30.
Reményik Sándor (Kolozsvár, 1890. augusztus 30. – Kolozsvár, 1941. október 24.) költő, a két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakja. Írói álneve: Végvári.
Az Eltűntek világnapja - egy nemzetközi emléknap, amelyet azok emlékére hoztak létre, akik a külső és belső erőszak, fegyveres konfliktusok következtében eltűntek. Az emléknapot az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet kezdeményezésére minden évben augusztus 30-án tartják meg.
Elsődleges célja az, hogy felhívja a figyelmet azon szervezetekre, amelyek a családok újraegyesítését tűzték ki céljukként. Az eltűntek listájára többféle okból kerülhet valaki: vannak, akik önszántukból "kilépnek" addigi életükből, és valahol másutt, netán más országban, földrészen új névvel kezdenek új életet. Mások esetleg bűncselekmény áldozatává válnak és holttestük nem kerül elő, de legnagyobb számban természeti katasztrófákban, fegyveres konfliktusokban eltűnt emberek vannak köztük.
Magyarországon az eltűntek felkutatásával elsődlegesen a Magyar Vöröskereszt Keresőszolgálata foglalkozik.
A szobafestés világnapja (javaslom)

Comments