Október 1.
Október 2.
Október 4.
"Firenzében, egy 1931-ben tartott környezetvédelmi konferencia keretén belül merült fel először az Állatok Világnapjának (World Animal Day) gondolata.
Az október 4. pedig azért lett a kiválasztott nap, mert ez Assisi Szent Ferenc halálának napja, egyúttal emléknapja is. Ez a nap tisztelgés az állatok védőszentje, Assisi Szent Ferenc előtt, aki már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körülvesz minket, legyen az élő vagy élettelen.
Az állatok világnapjának alapelve, hogy az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként gazdagítják mindennapjainkat. Az ünnep célja, hogy az ember és állat közötti barátságot erősítse, valamint felhívja a figyelmet az együttélés fontosságára..."
Bencze Ferenc (Nagyvárad, 1924. október 4. – Budapest, 1990. szeptember 7.) Balázs Béla-díjas magyar színész.
Kállai Ferenc (Gyoma, 1925. október 4. – Budapest, 2010. július 11.) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, rendező, főiskolai és egyetemi tanár, országgyűlési képviselő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Pápai Erika (Budapest, 1959. október 4. –) Jászai Mari-díjas magyar színésznő, szinkronszínész.
Susan Abigail Sarandon (New York, 1946. október 4. –) Oscar-, BAFTA- és Screen Actors Guild-díjas amerikai színésznő.
Bayer Friderika (Budapest, 1971. október 4. –) eMeRTon-díjas magyar énekesnő
"...1994-ben megnyerte a Magyar Televízió által meghirdetett Táncdalfesztivált. A győztes dal címe: Kinek mondjam el vétkeimet? Majd a Dublinban megrendezett 1994-es Eurovíziós Dalfesztiválon – ahol magyar énekes ekkor került először döntőbe – a negyedik helyen végzett..."
Október 5.
Szabó Magda Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas magyar író, költő, műfordító, tanár, bölcsészdoktor Született: 1917. október 5., Debrece,nMeghalt: 2007. november 19., Kerepes
Október 6.
Aradi nem volt írói eseményünk, de a Szabadság szobornál megálltunk és elhelyeztük az emlékezés koszorúját. Nem lenne hiteles számomra, ha magáról a térről is ne hoztam volna képeket, azzal együtt, hogy van véleményem a "történések" kapcsán. Elvitathatatlanul nagy hatással volt ránk a jelenlét, bár én inkább szeretek egyes szám első személyben szólni! Körbejárva az emlékművet, az arcokra koncentrálva fogalmazódott meg bennem, hogy nagyon szeretnék olyan megemlékező sorokat, amelyek magukra a személyekre fókuszál. Ettől még nem gondolom, hogy ne a tettükön lenne a hangsúly, de magát az EMBERt méltató verset is fontosnak tartok. Megkaptam, köszönöm!
Október 7.
Tabi László (Budapest, 1910. október 7. – Budapest, 1989. április 28.) József Attila-díjas (1954, 1962) magyar író, újságíró, szerkesztő, publicista, humorista.
Mottója: „Nincsenek régi viccek, csak öreg emberek vannak. Egy újszülöttnek minden vicc új.”
Polcz Alaine (Kolozsvár, 1922. október 7. – Budapest, 2007. szeptember 20.) magyar pszichológus, író, a tanatológia (a halál és gyász kutatása) magyarországi úttörője, a Magyar Hospice Mozgalom, majd alapítvány életre hívója, Mészöly Miklós Kossuth-díjas magyar író felesége.
Berek Kati (Makó, 1930. október 7. – Budapest, 2017. február 26.) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Az állami gondoskodásban élő gyerekek napja 2021 óta. "Az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa 2021 októberében indította el első alkalommal azt a jótékonysági kampányát, amellyel az állami gondoskodásban élő gyermekekre és a gyermekvédelem fontosságára szerette volna felhívni a figyelmet. 2022-ben a gyermekek nevelését, a veszélyeztetett helyzetű gyerekeket és családjaikat támogató civil szervezet a sajtó képviselői mellett magyar vállalatokat, cégeket is felkért arra, hogy csatlakozzanak az október 7-i jótékonysági összefogáshoz. Az SOS Alapítvány az erre a dedikált napra szervezett, „Ne ítélj elsőre” mottójú figyelemfelhívó kampányával ugyanis szeretné lebontani az állami gondoskodásban élő gyerekekkel kapcsolatos sztereotípiákat, és érzékenyíteni a társadalmat az őket érintő problémákra..."
Október 8.
Kőrösnadányi Nadányi Zoltán (Feketegyörös, 1892. október 9. – Budapest, 1955. február 2.) magyar költő, író, műfordító, Nadányi Gertrud írónő apja.
Almássy Zsuzsa (Budapest, 1950. október 8. –) műkorcsolyázó, edző.
Harcsa Veronika (Budapest, 1982. október 8. –) magyar énekes, dalszerző. Számos műfajban alkotó, a nemzetközi színtéren is aktív előadó.
Magyarok Nagyasszonya Szűz Mária egyik elnevezése, mely kifejezi különlegesnek tartott kapcsolatát Magyarországgal.
A magyar katolikus egyház október 8-án főünneppel emlékezik meg a Szűzanya magyarokat oltalmazó pártfogásáról. Ilyenkor a papság és a hívek Mária közbenjárását kérik Magyarországért és a magyar nemzetért.
Október 10.
"A Lelki Egészség Világszervezete kezdeményezésre lett október 10-e a Lelki Egészség Világnapja, melyet 1994-óta tartanak számon.
Célja felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy a lelki betegségben szenvedő emberek számára is elsődleges fontosságúvá kell tenni a lelki egészséget és a jóllétet."
Jeles nap - A háziasszonyok ma nyírfaágat tesznek a kotlós fészkébe, hogy ha kikelnek a csibék, el ne pusztuljanak.
"Kertész Imrét 2002-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki.
Stockholmban kapta meg első magyarként, „írói munkásságáért, amely az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben”.
1684. október 10-én megszületett Jean-Antoine Watteau francia festő.
A francia rokokó-festészet egyik jelentős képviselője, fő ihletője a commedia dell’arte, azaz a színházi és az életbeli szerepjátszás.
Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (Le Roncole, 1813. október 10. – Milánó, 1901. január 27.) 19. századi olasz zeneszerző, az opera műfajának kimagasló egyénisége.
Kittenberger Kálmán (Léva, 1881. október 10. – Nagymaros, 1958. január 4.) magyar Afrika-kutató, zoológus, tanár, vadász és természettudományi író. A magyar vadászirodalom klasszikusa, 1920–1948 között a Nimród vadászújság főszerkesztője.
Claude Simon (Antananarivo, 1913. október 10. – Párizs, 2005. július 6.) francia regényíró.
„Aki regényében a költő és a festő kreativitását az idő mélyebb tudatosságával ötvözi az emberi körülmények megörökítésének érdekében.”
Mindezekért 1985-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki.
"A második világháború háború mellett Simon másik történelmi élménye az 1936-os spanyol polgári forradalom: ez jelenik meg A Nagyszálló (Le Palace, 1962), valamint a Történet (Histoire, 1967) című művekben. Simon aztán 1985-ben elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. A díj átadásakor elhangzott beszédében is megfogalmazta ars poétikáját:
„Nem megmutatni, hanem mutatni, nem reprodukálni, hanem alkotni, nem kifejezni, hanem felfedezni.”
Claude Simon egyetlen regényét, a Történetet fordították le magyar nyelvre, ebből a részlet:
„…és semmi sem mozdul legfeljebb a fehérnemű lebeg finoman a homlokzatok előtt néha egy-egy lepedőt emel meg az enyhe szél a lepedő háromszögalakot ölt majd visszahull és akkor ismét négyszög alakját mutatja mozdulatlanul, és néha villámgyorsan megcsillan a napfény (nem az autó vagy a teherautó a kerekek üvöltenek a kanyarban a különös alakú rakomány s a puskák a kanyarban mind annyira megdőlnek hogy már-már a felborulás veszélye fenyeget szenvtelen, áthatolhatatlan arcok, akár a fegyvercső torkolata, gyilkosok – nem agresszivek, nem dühösek és nem is fenyegetőek: egyszerűen szenvtelenek, szomorúak, gyilkosok): vakító, lángoló tűzbunda amely hirtelen fellobban, de mindjárt ki is alszik, ez minden...”
Harold Pinter (London, 1930. október 10. – London, 2008. december 24.) Irodalmi Nobel-díjas angol drámaíró, költő, forgatókönyvíró, színész, rendező, polgárjogi aktivista. Pályája kezdetén Harold Pinta álnéven írt, és mint színész, David Baron néven szerepelt. A második világháborút követő drámaíró nemzedék egyik nemzetközileg is legismertebb képviselője. Jelentősebb művei: "A gondnok", "Az étellift", "Árulás" és a "Holdfény" című drámák.
Monori Lili (Törökszentmiklós, 1945. október 10. –) Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas magyar színművész, érdemes művész.
Nora Roberts (Silver Spring, Maryland, 1950. október 10. –) amerikai írónő.
"Karrierjét egy hóviharnak köszönheti: 1979 februárjában egy nagy hóvihar volt Keedysville-ben, ahol az írónő lakott, és mivel a vihar miatt nem tudott kimozdulni otthonából, hasznosan akarta tölteni az időt, ezért elkezdett történeteket írni. Ehhez az is hozzájárult, hogy egész életében sokat olvasott, és a családja sem idegenkedett az irodalomtól."
Hervay Gizella (Makó, 1934. október 10. – Budapest, 1982. július 2.) erdélyi költő, író és műfordító. Szilágyi Domokos első felesége. Hervay István (1861–1938) Makó díszpolgárának unokája volt.
Október 11.
1881. október 11-én David Henderson Houston feltalálja a tekercsfilmes fényképezőgépet.
2001. október 11-én átadják az újjáépített Mária Valéria hidat Párkány és Esztergom között.
Lánygyerekek világnapja - 130 millió lány marad ki az oktatásból, évente 12 milliót gyerekként adnak férjhez - UNICEF. 2022-ben már 10. éve, hogy Október 11-én van a lánygyermekek nemzetközi napja amelynek alkalmából az UNICEF és partnerei igyekeznek a világ figyelmét a lánygyerekek ügyére irányítani.
Kepes András (Budapest, 1948. október 11. –) magyar író, újságíró, televíziós műsorkészítő, egyetemi tanár.
Szőke András (Szentes, 1962. október 11. –) Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, forgatókönyvíró, operatőr és színész, az underground filmkészítés egyik legismertebb alakja.
1908-ban ezen a napon nyílt meg a szombathelyi Savaria Múzeum, az egyik legnagyobb és legrégebbi múltra visszatekintő vidéki kiállítóhely. Az intézmény nagyszámú római kori leletet mondhat magáénak, régészeti, néprajzi, történeti és természettudományi gyűjteményeiben pedig mintegy félmillió tárgyat őriznek.
Október 12.
1492. október 12-én Kolumbusz Kristóf kiköt a Bahama-szigeteken, a mai San Salvadoron: „felfedezi Amerikát”.
1902. október 12-én leleplezik Fadrusz János Mátyás király szobrát Kolozsvár főterén.
Jézus Krisztus szupersztár
A Jézus Krisztus szupersztár című, a Bibliára alapuló rockopera 1970-ben készült, zenéjét Andrew Lloyd Webber, szövegét Tim Rice írta.
Szerző: Tim Rice
Zeneszerző: Andrew Lloyd Webber
Feldolgozások: Jézus Krisztus szupersztár (1973.), Jesus Christ Superstar Live in Concert (2018.)
Dalszövegíró: Tim Rice
Első előadás: 1971. október 12.
"Az akkori generáció számára tényleg forradalmi volt mind a témaválasztás, mind pedig a szövegek, a zenei kivitel. Ezenkívül a film különleges atmoszférája (egy hippicsapat - akik egyébként zenészek és színészek - egy kisteherautóval megérkeznek az izraeli sivatagba, felépítenek egy díszletet, felöltöznek jelmezekbe és egy rövid bevezető után eléneklik, eljátsszák, eltáncolják a musicalt) azonnal garantálta a sikert. Például: Júdást egy afro-amerikai fiú alakítja, Mária Magdolna pedig egy indián-lány..."
Az én személyes, filmhez kapcsolódó sztorim egy 1983-as szolnoki vetítés idejére esik. Kéthetes, bentlakásos továbbképzésünk egyik kultúrprogramja volt ez a mozi, amit én csaknem végigküzdöttem egy szédüléses, hányingerrel spékelt tünetegyüttessel néztem - következő év január 19-én aztán megérkezett a csodálatos "MAGYARÁZAT"
1975. október 12-én (egyes források szerint 5-én) megnyílt a Magyar Nemzeti Galéria.
2003. október 12. Michael Schumacher hatodik világbajnoki címe a Formula–1-ben, mely 2020-ig csúcsot jelentett a sportág történetében.
(Őt Lewis Hamilton előzte meg ebben 2020. november 15-én.)
Gulácsy Lajos (Budapest, 1882. október 12. – Budapest, 1932. február 21.) magyar festőművész.
Művészete a preraffaelitizmus magyar változata, hatott rá a szimbolikus szecesszió és az expresszionizmus, késői víziói már néhol a szürrealistákhoz közelítették életművét.
Luciano Pavarotti (Modena, 1935. október 12. – Modena, 2007. szeptember 6.) többszörös Grammy-díjas és kétszeres Primetime Emmy-díjas olasz operaénekes, a Három Tenor egyike.
Dózsa László (Budapest, 1942. október 12. – Budapest, 2023. december 18.) magyar színész, rendező, érdemes és kiváló művész.
Beceneve "Tuci" volt. Fia Dózsa Zoltán (1968) színész.
Parti Nagy Lajos, írói álnevén Sárbogárdi Jolán (Szekszárd, 1953. október 12. –)
Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, drámaíró, író, szerkesztő, kritikus, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
"... Drámafordításainak többsége nem hagyományos fordítás, hanem inkább átírás, „megnyelvezés”, egy lehetséges változat, amely által élő, élvezhető nyelvvel látja el az egyes darabokat. Ezeknek a posztmodern fordításoknak egy jellegzetes megoldása a „Molière: Tartuffe, írta Parti Nagy Lajos” formula. Ha parafrazálni szeretnénk Parti Nagy egyik kijelentését, akkor azt mondhatnánk, hogy bár ebben az esetben a szerző Molière, de a mű írója Parti Nagy Lajos...."
Október 13.
Nemzetközi "Öltözz ki!" nap
1967 – A Mikroszkóp Színpad megnyitása
"... Kevés állandó szereplője mellett több vendégszereplővel játszott. A Mikroszkóp Színpad műsoraiból emlékezetesek Komlós János konferanszéi, valamint Hofi Géza magánszámai, Boncz Géza szerepei, írásai, de a Markos-Nádas duó pályafutása is itt indult. A Mikroszkóp Színpad elnevezése a színpad méretére utalt: ez volt Budapest legkisebb színháza... "
Dajka Margit (Nagyvárad, 1907. október 13. – Budapest, 1986. május 24.) Kossuth-díjas magyar színművésznő, érdemes és kiváló művész.
Kemény Egon (Ferenc) (Bécs, 1905. október 13. – Budapest, 1969. július 23.) kétszeres Erkel Ferenc-díjas magyar zeneszerző.
Glatz Oszkár (Pest, 1872. október 13. – Budapest, 1958. február 23.) magyar, naturalista nagybányai posztimpresszionista stílusban alkotó festő.
Erőssége az alak, a mozgás ábrázolása, a plein air festés, a táj és az ember bensőséges egységének ábrázolása, a népviseletek megörökítése.
Paul Frederic Simon (Newark, 1941. október 13. –) tizenkétszeres Grammy-díjas amerikai énekes, zenész és dalszövegíró, az egykori Simon and Garfunkel duó egyik tagja.
Szigeti Edit (Budapest, 1953. október 13. –) magyar énekesnő, gitáros, zeneszerző, dalszövegíró, festőművész.
Október 14.
Sir Roger George Moore angol színész, producer. Legismertebb szerepei: James Bond, Simon Templar, Lord Brett Sinclair. Leggyakoribb magyar hangja Láng József volt.
Született: 1927. október 14., Stockwell, London,
Meghalt: 2017. május 23., Randogne, Svájc
Zicsi és zajki Zichy Mihály József Imre
(Zala, 1827. október 14. – Szentpétervár, 1906. március 1.) festő, grafikus, az illusztrálás és a magyar romantikus festészet kiemelkedő alakja és úttörője. Pesten Marastoni Jakabnál, Bécsben Waldmüllernél tanult. A cárok udvari festője, húszéves korától – néhány éves párizsi és rövid hazai megszakítással – haláláig, negyvenkilenc évig dolgozott Oroszországban.
Kathleen Mansfield (Wellington, 1888. október 14. – Avon, 1923. január 9.) új-zélandi író, esszéíró és újságíró, akit széles körben a modernista mozgalom egyik legbefolyásosabb és legfontosabb szerzőjeként tartanak számon. Műveit világszerte ünneplik, és 25 nyelven adták ki.
Galambos Lajos (Kótaj, 1929. október 14. – Nyíregyháza, 1986. szeptember 16.) József Attila-díjas (1962) magyar drámaíró, filmdramaturg, forgatókönyvíró.
"...Szegényparaszti családból indult. A gimnáziumot Nyíregyházán végezte, majd színésznek tanult – 1949-ben kizárták a Színművészeti Főiskoláról –, de végül újságíró és rádióriporter lett 1952-ben. 1957-1962 között a Budapest Filmstúdió dramaturgja volt. Az 1970-es évektől Nyíregyházán élt, ebben az időszakban az Élet és Irodalomban, a Népszabadságban, majd a Kelet-Magyarországban publikált."
Végh Antal (Jánkmajtis, 1933. október 14. – Budapest, 2000. december 19.) magyar író, szociográfus, pedagógus, újságíró.
Sir Cliff Richard (született: Harry Rodger Webb, Lakhnau, 1940. október 14.–) angol énekes, színész és üzletember.
"Háttérzenekarával, a The Shadows-zal, Cliff Richard a brit zenei élet meghatározó tagja volt az 1950-es évek végétől a '60-as évek elejéig, amikor is a The Beatles először felkerült a slágerlistákra. Keresztény hite és zenéjének későbbi finomsága miatt több mint egy pop és rock arculatú művész. Bár sohasem volt képes ugyanazt a sikert elérni az Amerikai Egyesült Államokban, mint Nagy-Britanniában – számos slágerlistás dala ellenére -, népszerű zenés, filmes és televíziós személyiség maradt Nagy-Britanniában és más országokban is.
Csaknem ötven éve aktív, több slágerlistás kislemeze van és tartja a rekordját (Elvis Presley-vel együtt), mint egyetlen angol énekes, aki a kislemezeit az aktív évtizedei alatt készítette (1950-től 2000-ig). A weboldala szerint több mint 250 millió lemezt adott el.
Több mint 120 kislemeze, nagylemeze és középlemeze van az első 20 helyezett között a brit slágerlistákon. Több, mint bármelyik másik művésznek..."
Nádas Péter (Budapest, 1942. október 14. –) Kossuth-díjas magyar író, drámaíró, esszéista.
"Fotóriporterként, újságíróként is dolgozott. A Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja, 2000 óta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, 2006 óta a Berlini Művészeti Akadémia tagja.
A modern magyar irodalom meghatározó, világirodalmi rangú alkotója. A különösképp a német nyelvterületen kedvelt Nádas neve többször felmerült már az irodalmi Nobel-díj esélyesei között.
A posztmodern prózafordulat, Esterházy Péterrel, Hajnóczy Péterrel és Lengyel Péterrel együtt a "Péterek nemzedékének" egyik nagy újítója, akinek olyan monumentális regényeket köszönhetünk, mint az Emlékiratok könyve, a Párhuzamos történetek, a Világló részletek, illetőleg a Rémtörténetek.
A kritika a Párhuzamos történetek című regényét mérföldkőnek tartja a magyar irodalom történetében, tekintettel arra, hogy a testiség, a szexualitás és a hatalom kérdéseiről ennyire szókimondóan, tabudöntögetően magyar író még sosem írt..."
Péterfy Bori ( Budapest, 1969. október 14. –) magyar énekesnő, színésznő.
"Korábban a Krétakör Színháznak (1996–2008), majd az Alföldi Róbert által vezetett Nemzeti Színház társulatának volt tagja (2008-2013 között).
Az Amorf Ördögök zenekar tagja annak 2007 feloszlásáig, majd a tagjai által ugyanabban az évben alapított Péterfy Bori & Love Band énekesnője és dalszövegírója.
Családja
Anyai nagyapai dédapja Áprily Lajos költő, műfordító, anyai nagyanyja Jancsó Adrienne előadóművész, anyai nagyapja Jékely Zoltán író, költő, édesapja Péterfy László szobrász, édesanyja Péterfy Lászlóné Jékely Adrienne magyartanár, bátyja Péterfy Gergely író, húga Péterfy Sarolt irodalomtörténész, unokatestvére pedig Gerlóczy Márton író. Volt férje Merényi Dávid fotós és filmrendező, akitől 2022-ben vált el."
Ferenc József magyar király és osztrák császár jelenlétében 1883. október 14-én, díszelőadással avatták fel az árvíz után újjáépített Szeged első állandó színházát. Az épületet a monarchiaszerte népszerű Fellner és Helmer építésziroda tervezte és nagyjából 440 ezüstforintból építették be.
1914. október 14-én átadják a csepeli szikratávíró állomást. A csepeli szikratávíró fontos mérföldkő a magyar kommunikáció történetében.
1964 – Martin Luther King Nobel-békedíjat kap. „Van egy álmom...”
"Van egy álmom: egy napon felkel majd ez a nemzet, és megéli, mit jelent valójában az, ami a hitvallásában áll: "Számunkra ezek az igazságok nyilvánvalóak; minden ember egyenlőnek lett teremtve."
Van egy álmom: egy napon Georgia vöröslő dombjain a hajdani rabszolgák fiai és a hajdani rabszolgatartók fiai le tudnak ülni a testvériség asztala mellé.
Van egy álmom: hogy egy napon még Mississippi állam is, amely ma az igazságtalanság és az elnyomás forróságától szenvedő sivatag, a szabadság és a jog oázisává fog változni.
Van egy álmom: négy kicsi gyermekem egy napon olyan országban fog élni, ahol nem a bőrük színe, hanem a jellemük alapján fogják megítélni őket.
Van egy álmom.
Van egy álmom: hogy egy napon Alabama államban, ahol a kormányzó ma szünet nélkül csak a beavatkozásról és a hatálytalanításról beszél, megváltozik a helyzet, de úgy, hogy fekete kisfiúk és fekete kislányok testvérként, kézen fogva járhatnak a fehér kisfiúkkal és kislányokkal.
Van egy álmom.
Van egy álmom: egy napon minden völgy fölemelkedik, minden hegy és halom lesüllyed, az egyenetlen egyenessé lesz és a dombvidék síksággá! Mert megjelenik az Úr dicsősége, látni fogja minden ember.
Ez a mi reménységünk. Ezzel a hittel térek vissza Délre. Ezzel a hittel képesek leszünk kifaragni a kétségbeesés hegyéből a reménység kövét, ezzel a hittel gyönyörű szimfóniává változtatjuk nemzetünk fülsértően hamis hangjait. Ezzel a hittel és abban a tudatban, hogy egy napon szabadok leszünk, tudunk majd együtt dolgozni, együtt imádkozni, együtt harcolni, együtt börtönbe vonulni, együtt kiállni a szabadság mellett.
Ez lesz az a nap, amikor Isten valamennyi gyermeke együtt, új tartalommal énekelheti: "Hazám, én rólad, a szabadság édes országáról énekelek. Ország, ahol atyáink haltak, a zarándokok büszkesége, minden hegyoldalról zengjen a szabadság!"
1986 – Elie Wiesel Nobel-békedíjat kap.
"Elie Wiesel (született Eliezer Wiesel) (Máramarossziget, 1928. szeptember 30. – New York, 2016. július 2.[2] ) amerikai zsidó író, politikai aktivista és egyetemi tanár, holokauszttúlélő. 57 könyvet írt. Leghíresebb műve Az éjszaka, amely a náci koncentrációs táborokban szerzett élményein alapul.
1986-ban Elie Wiesel Nobel-békedíjat kapott. A norvég Nobel-díj-bizottság[3] az „emberiség hírvivőjének” nevezte, megjegyezve, hogy a „Hitler haláltáboraiban történt teljes megalázottság megtapasztalásának és az emberiesség semmibe vevésének” feldolgozására irányuló küzdelmei, valamint a „béke érdekében végzett gyakorlati munkája” mind „a béke, a jóvátétel, a megbékélés és az emberi méltóság” erőteljes üzenetét közvetíti az emberiség felé. Ő használta először a „holokauszt” kifejezést a mai értelmében."
A tojás világnapja A jeles nap kezdeményezése a Nemzetközi Tojásszövetséghez köthető. Az alkalom célja, hogy felhívjuk a figyelmet a tojás elengedhetetlen szükségességére az egészséges étrendben.
A szabványosítási világnap "Minden év október 14-én az IEC, az ISO és az ITU tagjai ünnepelik a szabványosítási világnapot, amely a világszerte közzétett önkéntes technikai megállapodások kidolgozásában világszerte több ezer szakértő együttműködési erőfeszítésének köszönhető.
1946-ban ezen a napon alakult meg a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet, az ISO, melynek célja az országok műszaki elszigeteltségének megszüntetése, közös szabványok elkészítése és azok alkalmazása."
Október 15.
Megindul a menetrendszerű postakocsijárat Bécs és Buda között. A kétnapos utat 15 forintért, azaz két borjú áráért tehette meg az utas.
A menetrendszerű postakocsijárat Bécs és Buda között 260 évvel ezelőtt, 1750. október 15-én indult meg. A maga korában csodálattal szemlélt gyorsaságú lovas kocsik hat-nyolc kilométeres sebességgel „száguldottak”. Általuk hamar elterjedt a francia eredetű delizsánsz, azaz gyorskocsi szó.
A Népszínház 1875. október 15-én "nyitotta meg kapuit Józsefvárosban, a mai Blaha Lujza téren. Alapítványi tulajdonú, városi kezelésű színház volt. A 19. század második felének legnépszerűbb műfaja, a népszínmű számára jött létre társadalmi kezdeményezéssel. Épületét kifejezetten ennek terveztették Ferdinánd Fellner bécsi építésszel. Indulását az alapozta meg, hogy a Nemzeti Színház repertoárjáról leválasztotta a „bármikor adatott eredeti és fordított énekes színdarabokat” (népszínműveket, vígjátékokat, bohózatokat) – ahogy az operát is, ami önálló házba költözése jelentősen segítette a Népszínház alapítóinak törekvéseit. A budai Molnár-féle és az István téri Miklóssy-féle színházak után a harmadik pest-budai népszínház volt. Elsősorban népies jellegű drámákat és vígjátékokat játszott, ami mellett a daljátékok és kis eszköztárú operák is szerepet kaptak műsorán, mikor pedig a 19.–20. századok fordulóján a közönség érdeklődése a népszínművek iránt csökkenni kezdett, az operett műfaja is tért nyert. Igazgatása az akkor megszokott bérleti rendszerben történt."
1982-ben ezen a napon tartotta az önálló társulattal rendelkező budapesti Katona József Színház első bemutatóját. Csehov drámája, A manó került színre.
A Fehér bot (a vakok és gyengénlátók) nemzetközi napja (1988 óta)
1996. október 15-e óta tartják a falusi nők világnapját, melyet hazánkban 2000 óta ünneplünk.
Fábri Zoltán (Budapest, 1917. október 15. – Budapest, 1994. augusztus 23.) háromszoros Kossuth-díjas magyar film- és színházi rendező, színész, díszlettervező, forgatókönyvíró, főiskolai tanár, festőművész, grafikus, kiváló művész.
Rudolf Péter (Budapest, 1959. október 15. –) Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas, kiváló művész magyar színész, színházi-, és filmrendező, producer, forgatókönyvíró, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. 2020-tól a Vígszínház igazgatója. Felesége Nagy-Kálózy Eszter, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész.
Október 16.
Az érzéstelenítés világnapja Arra emlékezve rendezik meg, hogy 1846. október 16-án hajtották végre Bostonban az első nyilvános, éternarkózisban végzett műtétet.
Élelmezési világnap – az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 1979-ben magyar kezdeményezésre döntött megtartásáról.
A kenyér világnapja – a Pékek Világszövetségének kezdeményezésére 2001 óta rendezik meg.
Gál (latin: Gallus), egyházi nevén Szent Gál (latin: Sanctus Gallus, Írország, 550. körül – Arbon, 646. október 16.) szentté avatott, ír származású, bencés misszionárius, Szent Kolumbán tanítványa és segítőtársa.
"Kolumbánnal 590 körül, Bangorból indult misszióba. Gallián át 610 körül megérkeztek a mai Svájc területére. A Zürichi-tó melletti Tuggenben telepedek le. Ezen területen akkoriban a pogány alemannok éltek, akik meg akarták ölni őket. Továbbmentek, és a Boden-tó melletti Arbonban, Willemar papnál megpihenve, Bregenz felé vették útjukat. Összesen hat éven át térítettek a Boden-tó mentén, ahol a kereszténységnek már voltak gyökerei. Gál ismerte az alemann nyelvet, így munkája Kolumbánnal sikeres volt. Amikor Kolumbán Itália felé indult, Gál betegsége miatt nem mehetett vele. Visszatért Arbonba, majd gyógyulása után Mühletobel (ma: Sankt Gallen) mellett remeteséget alapított, kolostort épített. 629-ben Luxeuilbe hívták apátnak, de mint korábban a püspökséget, ezt is elutasította. Élete végén Arbonba látogatott, itt halt meg, 646-ban. A Sankt Gallen-i Steinach melletti remeteségben temették el. A sírjánál történt csodák és a Sankt Gallen-i apátság révén terjedt el tisztelete."
"1862-ban ezen a napon Preysz Móric kémikus a Hegyaljai Borművelők Egyesületében három évvel Louis Pasteur előtt bemutatja pasztőrözési eljárását. Na, ezek szerint akár hívhatnánk preyszelésnek is a folyamatot."
A budapesti Magyar Színház 1897-es alapításakor a főváros hetedik állandó magyar színházaként (a Várszínház – Nemzeti Színház, budai Népszínház Népszínház, Operaház, óbudai Kisfaludy Színház, Vígszínház után) nyitotta meg kapuit az Izabella (1964 őszétől pedig Hevesi Sándor nevét viselő) téren.
A magánszínház 1897. október 16-i megnyitásától az 1948-as államosításáig működött.
Épületét többször és jelentősen átépítették, amiben folyamatosan, így a 21. században is színház működik. Bár a minisztérium a Magyar Színház nevet adta az 1966 óta folyamatosan ott játszó, 2000-ben átkeresztelt állami fenntartású intézménynek, az nem a korábbi azonos nevű színház, hanem az első Nemzeti jogutódja."
1925. október 16. Kormányhatározatot hoznak a pengő bevezetéséről: 1 pengő értéke 12 500 korona lesz. (Bitó alá nem tenném a fejem dátumokat illetően!)
A budapesti operaház bemutatja Kodály Zoltán: Háry János c. daljátékát.
2013-ban Nagyiván településen mérték az év legmagasabb 24 óra alatt lehullott csapadékösszegét. Egy nap alatt 94 mm csapadék hullott le.
Gróf futaki Hadik András (Csallóköz, 1710. október 16. – Bécs, 1790. március 12.) a Császári-Királyi Hadsereg (Kaiserlich-Königliche Armee) jelentős hadvezére, híres huszártiszt, császári-királyi tábornagy (k.k. Feldmarschall), az Udvari Haditanács (Hofkriegsrat) elnökeként (Präsident des Hofkriegsrates) 1774 és 1790 között a Habsburg Birodalom első számú katonai vezetője, földbirtokos, politikus.
Oscar Wilde (Dublin, 1854. október 16. – Párizs, 1900. november 30.) ír költő, író, drámaíró. Sikereit elsősorban könnyed, elegáns stílusának és sziporkázó szellemességének, paradoxonjainak köszönhette.
Eugene Gladstone O’Neill (New York, 1888. október 16. – Boston, 1953. november 27.) Nobel-díjas amerikai drámaíró.
Jelentősége: megteremti az európaival egyenrangú amerikai drámát. Az úgynevezett „kis színház” célja: a művészet otthonává tenni a színházat, és megteremteni az amerikai színházat.
Boldog születésnapot, Turek Miklós! (Gödöllő, 1973. október 16.) magyar színész, rendező, a Versszínház műfajalapítója.
Mezey Mária (Kecskemét, 1909. október 16. – Budakeszi, 1983. április 20.) magyar színésznő, érdemes és kiváló művész.
Október 18.
Tripartitum (magyarul Hármaskönyv) néven ismeretes az a szokásjogi gyűjtemény, amelyet az országbírói ítélőmesterből nádorrá lett Werbőczy István 1504-ben kezdett el összeállítani
Alsópetényben,
és 1514-ben fejezett be. Eredeti latin címe: „Tripartitum opus iuris consuetudinarii inclyti regni Hungariae”, magyarul: „Nemes Magyarország szokásjogának Hármaskönyve”. Lényege: a korabeli Magyarország jogi szabályainak és szokásjogainak összegyűjtése, rendszerezése és írásba foglalása.
"A Magyar Festészet Napja egy olyan kezdeményezés, amelyet 2002 óta, lassan már 20 esztendeje ünneplünk minden évben, október 18-án. Azonban ahogyan az esemény folyamatosan növekszik és fejlődik, mára már az egész hónap folyamán rendeznek kisebb-nagyobb, a képzőművészethez és a magyar festészethez kapcsolódó eseményeket. A dátumválasztás mögötti ok, hogy a hagyomány szerint októberben emlékezünk meg Szent Lukácsról, aki nemcsak az orvosok védőszentje, hanem a festők és a festészet patrónusa is. Ezért vált október 18., Szent Lukács napja a Magyar Festészet Napjává."
Déry Tibor (Budapest, 1894. október 18. – Budapest, 1977. augusztus 18.) Kossuth- és Baumgarten-díjas magyar író, költő. Több külföldi akadémia dísztagja (Berlin, Hamburg, Mainz stb.). Álnevei: Dániel Tibor, Verdes Pál.
Melína Merkúri (Athén, 1920. október 18. – New York, 1994. március 6.) görög színésznő, énekesnő, politikus, a görög Parlament képviselője, 1981-től Görögország első női kulturális minisztere.
Charles Edwards Anderson „Chuck” Berry (St. Louis, Missouri, 1926. október 18. – St. Charles, Missouri, 2017. március 18.) amerikai gitáros, énekes, a rock and roll egyik legfontosabb személyisége. Az utána következő nagy nevek mind tőle tanultak, vagy inkább továbbfejlesztve zenéjét továbbhaladtak az ösvényen. Ismert volt jellegzetes színpadi „kacsajárásáról” (duck walking), amit később több gitáros utánzott, mint például Angus Young az AC/DCből vagy Keith Richards a Rolling Stonesból.
Lakatos Gabriella (Budapest, 1927. október 18. – Budapest, 1989. november 12.) Kossuth-díjas magyar táncművész.
Kulcsár Győző (Budapest, 1940. október 18. – Budapest, 2018. szeptember 19.) a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett négyszeres olimpiai és háromszoros világbajnok magyar vívó, mesteredző, sportvezető. Kulcsár Krisztián világbajnok, olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó nagybátyja.
Zsadon Andrea (Debrecen, 1946. október 18. –) Jászai Mari-díjas, magyar színésznő, operaénekesnő, művészeti vezető.
Sasvári Sándor (Budapest, 1957. október 18.) Jászai Mari-díjas és EMeRTon-díjas magyar színművész, zenész, lovas.
Pályafutását énekesként és basszusgitárosként kezdte. Számtalan színpadon és szerepben láthattuk már Magyarországon és határon túl is. Repertoárja több száz dalt tartalmaz a legismertebb musicalekből, világslágerekből és saját dalaiból. Évente több tucat fellépése van lányával, Sasvári Lénával és szólóban egyaránt. 2007-ben egy 18 tagú zenekart hozott össze, melynek több tagjával a közönség örömére azóta is megünneplik a jeles eseményeket.
Október 19.
Nándor névnap
Nem tudom lehagyni életemből a "tanítványNándorokkal" történt találkozásokat! Kezdő tanítóként sodort bennünket egymás útjába a sors. Képzelj egy szőke, hatalmas kékszemű kisembert - nagyjából, mint Fruzsina Marcija - kinézetre, és bízom benne, nem veszi bántónak a hasonlatot - olyan nyitottan a világra, ahogy csak lehetséges! Nándor volt az, akinek édesanyja bejött az ismerkedés első órájára, mert kíváncsi volt, hogyan éli meg a gyermek az újabb oktatási szintet az ovi után. Naná, hogy ellenvetésem szál sem volt, fel sem tételeztem volna, hogy egyáltalán lehet. Na, hát bennünket valahogy ilyennek "faragtak ki" a Képzőben! Tájékozott, okos, figyelmes - ha azért nem minden helyzetben lehetett neki könnyű, még akkor is! Szóval Ő volt az első Nándor az életemben! A kép fekete-fehér, de attól még azt gondolom, felismerhető! Azután úgy alakult, hogy elköltöztek...
Bízom benne, szép élete van, boldog névnapot kívánok neki!
Ezzel nincs vége a Nándor - történeteimnek! Érkezett a már két éve együtt dolgozó osztályunkba egy tündérpofa kislegény, a repülés volt a szerelme - valamiért ez maradt meg bennem.
Remélem, Nándor kiteljesedhettek álmaid, vágyaid!
Boldog névnapot kívánok!
1845. október 19-én Drezdában bemutatják Richard Wagner operáját, a Tannhäusert.
1947. október 19-én Magyarországon bevezetik a totót. E nap mérkőzéseire lehet először fogadni.
1954 – A Cso-Oju csúcs (tszf. 8201 m) első megmászása.
1954. október 19-én Joseph Joechler, Paszang Dava Láma és Herbert Tichy hegymászók nevéhez fűződik.
Heinrich Böll 1972-ben a világháború utáni első német íróként megkapta az irodalmi Nobel-díjat, a Csoportkép hölggyel (Gruppenbild mit Dame, 1971) című művéért.
Eme regényében a német történelmet követte végig az első világháborútól az 1960-as évekig egy nő életrajzán keresztül.
"...Teréz anyát II. János Pál pápa a missziós világnapon, 2003. október 19-én Rómában csaknem negyedmillió zarándok jelenlétében boldoggá avatta. Az eseményen 27 ország képviseltette magát kormányszinten, de megjelentek a nagy világvallások, a misszionáriusok és a szegények képviselői is, akikért Teréz anya életében annyit tett..."
Auguste Lumière (Auguste Marie Louis Nicolas Lumière) (Besançon, 1862. október 19. – Lyon, 1954. április 10.) és Louis Lumière (Louis Jean Lumière) (Besançon, 1864. október 5. – Bandol, 1948. június 6.) francia mérnökök, akik feltalálókként és filmkészítőkként korszakalkotó szerepet játszottak a fotográfia és film történetben. Nevüket többnyire együtt emlegetik, Lumière testvérek, illetve Lumière fivérek formájában. Számos, fényképészeti szabadalmuk mellett a legfontosabb a mozgókép rögzítésére és vászonra történő kivetítésére, valamint másolásra egyaránt alkalmas kinematográf elkészítése volt, mellyel 1895. december 28-án Párizsban végrehajthatták a világ első kereskedelmi célú vetítését, mely eseményt tekintik a mozi megteremtésének.
Forrai Miklós (Magyarszék, 1913. október 19. – Budapest, 1998. december 27.) magyar énektanár, karmester, karnagy, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
Krassó György (Budapest, 1932. október 19. – Budapest, 1991. február 12.) a szocializmus értelmiségének közismert ellenzéki szereplője, 1986-tól a Szabad Európa Rádió munkatársa.
Rózsa János Í(Budapest, 1937. október 19. –) Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, filmproducer, érdemes művész.
Sándor Pál (Budapest, 1939. október 19. –) Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar rendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes és kiváló művész.
Bánsági Ildikó (Budapest, 1947. október 19. –) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
Janicsák István (Gyál, 1953. október 19. –) magyar előadóművész, zenész, dalszövegíró.
Janicsák Veca énekesnő apja.
Janicsák Veca (születési nevén Janicsák Veronika, Budapest, 1989. október 19. –) Fonogram-díjas magyar énekesnő. Édesapja Janicsák István előadóművész, zenész, dalszövegíró.
Október 20.
A pesti rakparton épült villamospályának az Erzsébet híd és az Akadémia közötti szakaszát 1900. október 20-án adták át a forgalomnak.
A Nők Lapja elsősorban nőknek szóló hetilap, melynek első száma 1949. október 20-án jelent meg. A nőket hagyományosan érdeklő témákat dolgozza fel.
Balassi Bálint (Zólyom, 1554. október 20. – Esztergom–Szentkirály, 1594. május 30.) magyar költő, törökverő nemes. A magyarországi reneszánsz második korszakának nagy alakja. A magyar nyelvű költészet első kiemelkedő művelője, a magyar irodalom első klasszikusa
Jean Nicolas Arthur Rimbaud (Charleville, 1854. október 20. – Marseille, 1891. november 10.), francia szimbolista költő, felfedező.
Lugosi Béla (eredetileg Blaskó Béla Ferenc Dezső) (Lugos, 1882. október 20. – Los Angeles, 1956. augusztus 16.) magyar színművész. Drakula gróf, a vámpír alakjának megformálása révén vált világhírűvé és a klasszikus horrorfilmek sztárjává. Művészetének elismerése, hogy egyike azon magyaroknak, akik csillagot kaptak a Hollywoodi hírességek sétányán.
Farkas István (született: Wolfner István, Budapest, 1887. október 20. – Auschwitz, 1944. július eleje) magyar festőművész.
A Kísértetek háza, a Szirakuzai bolond, és más különös képek alkotója, a huszadik századi magyar és európai festészet egyik jelentős alakja.
Wanda Lavonne Jackson (Maud, Oklahoma, 1937. október 20. –) amerikai énekesnő. Zenéje a country műfajt ötvözi a rockabilly műfajával. Beceneve: „A rockabilly királynője”.
A műfaj egyik legtehetségesebb, legszebb hangú magyar képviselőjével, Dolly Roll-al elkészítették a „Rock&Roll-ra hívlak” című albumot, egyik legjobban sikerült számuk a „Rip it up”, mely két nyelven íródott, Dolly és Wanda együtt énekli.
Katona Klári (Ráckeve, 1953. október 20. –) EMeRTon-díjas magyar énekesnő. Az első női előadó, akinek a magyar könnyűzene négy korszakalkotó beat énekesnője (Kovács Kati, Koncz Zsuzsa, Zalatnay Sarolta és Harangozó Teri) után önálló nagylemeze jelenhetett meg Magyarországon. Presser Gábortól kapott becenevén: Lárika
Németh Alajos (gyakori becenevén Lojzi) (Budapest, 1956. október 20. –) Máté Péter-díjas magyar zeneszerző, dalszövegíró, hangmérnök, producer. Jazz tanszakra járt, basszusgitáron, nagybőgőn és szintetizátoron játszik.
Szenes Andrea (Budapest, 1962. október 20. –) magyar újságíró, műsorvezető, pszichológus, producer, dalszerző.
Szuhay Balázs (Budapest, 1935. október 20. – Budapest, 2001. május 11.) magyar színész, humorista, parodista, kabarészerző.
Október 21.
1991. október 21-én a dalai láma szavaival indult útjára a Földünkért kampány, hogy felhívja a figyelmet az első környezeti világtalálkozóra, az 1992-es riói Föld-csúcsra.
A Solomon R. Guggenheim Múzeumot 1939-ben alapították a modern művészeteknek New Yorkban. Az Upper East Side-on található, a Central Park és az East River között. A múzeum fenntartója a Solomon R. Guggenheim alapítvány. Ez a legrégebbi és a legismertebb a Guggenheim-múzeumok között. Az épületet Frank Lloyd Wright tervezte és 1959. október 21-én adták át. A múzeum gyűjteménye legnagyobbrészt az absztrakt művészeteket fogja át, de tartalmaz impresszionista, posztimpresszionista, expresszionista és szürrealista műtárgyakat is.
1964. október 21-én New Yorkban bemutatják a „My Fair Lady” c. musicalt.
1971 – Irodalmi Nobel-díjat kap Pablo Neruda chilei író.
Alphonse Marie Louis de Prat de Lamartine (Mâcon, 1790. október 21. – Párizs, 1869. február 28.) francia költő, regény- és drámaíró, politikus, kitűnő szónok, aki részt vett a Második Köztársaság kikiáltásában és kormányában. A francia romantika egyik kiemelkedő alakja.
Krúdy Gyula (Nyíregyháza, Osztrák–Magyar Monarchia, 1878. október 21. – Budapest, Óbuda, Magyar Királyság, 1933. május 12.) író, hírlapíró, a modern magyar prózaírás kiváló mestere. Gyakrabban használt álnevei: Ábrándi, Alföldi remete, Balatoni remete, Fráter Julius, Gyula bácsi, Jó barát, Kuruc levente, Mélacsai, Mézeskalácsi, Nők öreg híve, Óbudai remete, Pletykási, Régi ablakok alatt sétáló, Rezeda úr, Rezeda Marcell, Szigeti harkály, Szigeti remete, Szigeti sétáló, Szindbád, Templárius, Török Gedeon.
Solti György (Budapest, 1912. október 21. – Antibes, 1997. szeptember 5.) harminc egyszeres Grammy-díjas magyar karmester, zongoraművész és zeneigazgató. Világszerte ismertté operadirigensi fellépései tették.
Körmendi János (Szeged, 1927. október 21. – Budapest, 2008. január 6.) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, író, érdemes és kiváló művész.
Jankovics Marcell (Budapest, 1941. október 21. – Budapest, 2021. május 29.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, kultúrtörténész, író, politikus. 1998-tól 2000-ig, majd 2010. augusztus 1. és 2011. október 15. között a Nemzeti Kulturális Alap Bizottságának elnöke volt.
Nyikita Szergejevics Mihalkov
(Moszkva, 1945. október 21. –) Oscar-díjas orosz filmrendező, filmszínész. Testvérbátyja Andrej Szergejevics Koncsalovszkij filmrendező.
1963–1966 között a Scsukin Színiiskolában színészetet tanult. 1971-ben szerzett diplomát a moszkvai Filmművészeti Főiskola rendező szakán, Mihail Iljics Romm tanítványaként.
1958-tól filmstatiszta volt. 1961 óta filmrendező. 1968-ban rendezte első filmjét, a Hazajövőket. 1974-ben készítette el első önálló filmjét: Idegenek között (Свой среди чужих, чужой среди своих) címmel. Egy évvel később A szerelem rabja című filmje a régi filmforgatásokat mutatta be. 1977-ben az Etűdök gépzongorára című filmjével elnyerte a San Sebastian-i Filmfesztivál nagydíját. Az 1987-ben készített Fekete szemek című filmje is nagy sikert aratott. Az 1994-es Csalóka napfény című filmjéért Oscar-díjat kapott. 1995-től duma-képviselő. 1997-től az Orosz Filmművészeti Szövetség első titkára."
Október 22.
A Metropolitan Opera Egyesület (Metropolitan Opera Association) 1880. április 28-án alakult a már működő Zenei Akadémia (Academy of Music) alternatívájaként. Az akadémia New York legmagasabb társadalmi köreit képviselte, és nem engedte bekapcsolódni az újgazdag réteget, mint például a Morgan, a Roosevelt, az Astor és a Vanderbilt család. Ezek a családok alapították az új egyesületet, az első idényüket Henry Abbey menedzser szervezte 1883–84-ben.
Az első előadás Charles Gounod Faustja volt 1883. október 22-én, a svéd szoprán Christina Nilsson főszereplésével. Az első szezon valamennyi operáját – a Faustot is, a többi német és francia darabot – olasz nyelven adták elő.
A dadogás elfogadásának világnapja 1998 óta. Célja a dadogók társadalmi megítélésének javítása, a kapcsolatteremtés és erősítés a szakemberek és az érintettek között.
cAPS lOCK vILÁGNAP Ezt a mókás világnapot az internet felhasználói kezdeményezték, 2002-ben. Az esemény célja, hogy kapcsoljuk be a klaviatúrán a funkcionális Caps Lock billentyűt kommunikációnkhoz.
Liszt Ferenc (Doborján, 1811. október 22. – Bayreuth, 1886. július 31.) magyar zeneszerző, zongoraművész, karmester és zenetanár, a 19. századi romantika egyik legjelentősebb zeneszerzője
Orlai Petrics Soma (Mezőberény, 1822. október 22. – Budapest, 1880. június 5.) festőművész, a történeti festészet jeles alakja. Apja szerb, anyja magyar származású.
Jacobi Viktor (Budapest, 1883. október 22. – New York, 1921. december 12.) magyar zeneszerző.
Robert Capa (eredeti nevén Friedmann Endre) (Budapest, 1913. október 22.– Indokína, Thái Bình, 1954. május 25.) magyar–amerikai fotográfus-fotóriporter.
Catherine Deneuve, eredeti nevén Catherine Fabienne Dorléac (Párizs, 1943. október 22. –) kétszeres César-díjas és Európai Filmdíjas francia színésznő.
Mikó István (Budapest, 1950. október 22. –) Jászai Mari-díjas magyar színművész, rendező, színházigazgató, zeneszerző, érdemes és kiváló művész, a Soproni Petőfi Színház és a Turay Ida Színház örökös tagja.
Jeffrey Lynn Goldblum (Pittsburgh, Pennsylvania, 1952. október 22. –) Oscar-díjra jelölt amerikai színész, zenész.
Csepregi Éva (Budapest, XVIII. kerület, 1953. október 22.[3]) magyar énekesnő, színésznő, a Neoton Família tagja
Október 23.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc, vagy az 1956-os népfelkelés Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen november 11-én.
1958 – Borisz Paszternak orosz író megkapja az irodalmi Nobel-díjat.
1964. október 23. A TV Maci hivatalos születésnapja Bálint Ágnes születésnapján.
Bálint Ágnes (Németh Sándorné, Adony, 1922. október 23. – Vecsés, 2008. október 24.) József Attila-díjas magyar író, szerkesztő, dramaturg.
Pármai Éva (Budapest, 1940. október 23. –) magyar rádióbemondó, műsorvezető, előadóművész.
Pelé, polgári nevén Edson Arantes do Nascimento (Três Corações, 1940. október 23. – São Paulo, 2022. december 29.) háromszoros világbajnok brazil labdarúgó, korának meghatározó játékosa. Pelé életében 1390 mérkőzésen lépett pályára, és 767 (más számítások szerint 776) gólt szerzett, mérkőzésenkénti gólátlaga 0,94 volt.
2000-ben a FIFA szavazásán elnyerte az évszázad labdarúgója címet. Sokan a legnagyobb labdarúgónak tartják.
Ryan Rodney Reynolds (Vancouver, Brit Columbia, 1976. október 23. –) Primetime Emmy-díjas kanadai-amerikai színész, humorista, filmproducer és forgatókönyvíró.
Október 24.
Az ENSZ világnapját minden évben október 24-én ünneplik az Egyesült Nemzetek Szervezetét létrehozó Alapokmány 1945. október 24-i ratifikálása évfordulója alkalmából. 1948-ban avatta ünneppé a világnapot az ENSZ közgyűlése az ENSZ munkájáról és célkitűzéseiről történő hatékony ismeretterjesztés, illetve a világ népei támogatása elnyerése érdekében. 1971-ben újabb határozatot szavazott meg a közgyűlés, melyben felhívta a tagállamait, hogy ünnepnappá nyilvánítsák a világnapot az országaikban.
A magyar operett napja
2002. október 24-én Görgey Gábor, mint a Nemzeti Kulturális Örökség minisztere jelentette be Budapesten, hogy az akkor 120 éve – vélhetően – ezen a napon született Kálmán Imre és Lehár Ferenc elhalálozásának 54. évfordulója alkalmából attól kezdve ez a nap lesz a magyar operett napja. A megemlékezéseken részt vett a siófoki az operett napjai rendezvény díszvendége, Kálmán Imre lánya, Yvonne. Ezen a napon adják át minden évben egy gála keretében a Budapesti Operettszínház is évados elismeréseit
Déri Miksa (Bács, 1854. október 24. – Merano, Olaszország, 1938. március 3.) mérnök, feltaláló, erőmű építő.
Kálmán Imre (Siófok, 1882. október 24. – Párizs, 1953. október 30.) operettjeiről híres magyar zeneszerző, karmester.
Tito Gobbi (1913. október 24. – Róma, 1984. március 5.) olasz operaénekes, az 1950–70-es évek bariton sztárja.
Feleki Sári (Debrecen, 1920. október 24. – Budapest, 1995. augusztus 1.) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes művész.
Október 25.
1492. október 25.
Kolumbusz Kristóf és vezérhajója, a Santa Maria megérkezik a mai Dominikai Köztársaság partjaihoz.
"A Santa Maria 25 méter hosszú, három árbócos karakkot Kolumbusz Kristóf vezérhajóként használta 1492-ben, első Atlanti-óceánon át történő útján, amelyen ez volt a legnagyobb méretű hajó. Legénysége 40 főt tett ki. Tulajdonosa és kapitánya, Juan de la Cosa szintén részt vett az utazáson.
Mivel a küldetés során zátonyra futva elsüllyedt, Kolumbusz a visszautat a Niña fedélzetén tette meg. Az expedícióban részt vevő harmadik hajó a Pinta karavella típusú volt, ahogyan a Niña is.
A hajót eredetileg La Gallega-ra (A gall) keresztelték, feltehetően azért mert Galiciában épült."
1790. október 25-én tartotta meg Kelemen László magyar színtársulata az első magyar nyelvű előadást a budai Várszínházban. Az első magyar szavak a színpadon Simai Kristóf Igazházi című darabjának bemutatóján hangzottak el, maga Kelemen a verbunkos káplárt jelenítette meg.
"...1962-ben John Steinbeck megkapta az irodalmi Nobel-díjat „...realisztikus és nagy képzelőerejű írásaiért, melyek szimpatizáló humorral és éles társadalmi meglátással párosulnak.” Steinbeck nem érezte jogosnak a megtiszteltetést. A díj átvevésénél ezt mondta: „… Az író arra van hivatva, hogy előremozdítsa az emberi szív és szellem nagyszerűségét, hogy képes legyen nagylelkűséget találni a vereségben, hogy megtalálja a bátorságot, az együttérzést, és a szeretetet. A gyengeség és a kétségbeesés véget nem érő harcában ezek a tulajdonságok a reménynek és a nehézségek leküzdésének fényes zászlajai. Az az író, aki nem hisz abban, hogy az ember tökéletesíthető, nem szentelheti magát az írói hivatásnak, nem igényelhet magának helyet az irodalomban..."
A taxisblokád 1990. október 25-28. között.
Ifjabb Johann Strauss (Bécs, 1825. október 25. – Bécs, 1899. június 3.) osztrák zeneszerző, többek között a Kék Duna keringő és A denevér megkomponálója, már életében a „keringőkirály” becenévvel illették.
Pablo Picasso (Málaga, 1881. október 25. – Mougins, 1973. április 8.) spanyol képzőművész, író, a párizsi iskola kiemelkedő képviselője, a 20. századi avantgárd egyik legjelentősebb festője.
Annie Suzanne Girardot (Párizs, 1931. október 25. – Párizs, 2011. február 28.) háromszoros César-díjas francia színésznő, énekesnő. 1955-ben debütált a Treize à table című filmben. Legismertebb filmjei: Rocco és fivérei, A szoknyás zsaru, Haneke a A zongoratanárnőben.
Kovács Kati (Verpelét, 1944. október 25. –) Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar előadóművész, énekesnő, dalszövegíró, színésznő.
Október 26.
1858 – H.E. Smith szabadalmaztatta a forgótárcsás mosógépet.
1861 – Johann Philipp Reis német fizikus feltalálta a hangok elektromos közvetítésére szolgáló eszközt, amelyet telefonnak nevez el.
Johann Philipp Reis (Gelnhausen, 1834. január 7. – Friedrichsdorf, 1874. január 14.) német fizikus és feltaláló volt.
Ő volt az első, aki elektromos vezetéken keresztül hangokat közvetíteni tudó és használható szerkezetet alkotott, így a telefon feltalálásában kulcsszerepe volt.
Eközben kifejlesztette a kontaktmikrofont is és a szerkezetének 1861-ben a telefon nevet adta, mely elnevezés a későbbiek során általánosan meghonosodott. Reis egy másik találmánya az egysoros görkorcsolya volt, melyet azonban már korábban is ismertek.
1950. októberében Teréz anya megalapítja Kalkuttában a Mission of Charity-t (a Jószolgálat Misszióját).
A Beatles tagjait 1965. október 26-án a Buckingham palotában tüntették ki a Brit Birodalom Érdemrendjével. A kitüntetés hírét már júliusban nyilvánosságra hozták, és bár az elismerés nem jelentett lovagi címet, mégis nagy vihart kavart a bejelentés, miszerint a „gombafejűek” lovagok lesznek.
1998. október 26. Elindult Magyarországon az első napi sorozat a Barátok közt.
Giuseppe Domenico Scarlatti (Nápoly, 1685. október 26. – Madrid, 1757. július 23.) olasz, barokk zeneszerző. Alessandro Scarlatti, a híres nápolyi operaszerző fia, Bach és Händel mellett a barokk zene egyik legnagyobb alakja.
"Búzaházi Jánosi Béla (Brassó, 1857. október 26. – Budapest, 1921. szeptember 13.) magyar esztéta, tudománytörténész, a Magyar Tudományos Akadémia tagja (levelező 1902, rendes 1915). Az egyetemes és magyar esztétika történetének kiváló kutatója volt.
Életútja
Felsőfokú tanulmányait a Kolozsvári Tudományegyetemen végezte, ahol előbb 1880-ban magyar–német szakos tanári oklevelet, majd 1883-ban bölcsészdoktori oklevelet szerzett. 1880 és 1893 között az aradi állami főgimnáziumban volt helyettes, majd 1884-től rendes tanár. 1893-ban a fővárosba költözött, és a budapesti II. kerületi állami főreáliskola magyar-, német- és filozófiatanára volt egészen haláláig, 1912-től mint a középiskola igazgatója. 1920-tól a németnyelv-oktatás tanfelügyelője volt..."
Kopasz Márta magyar festő- és grafikusművész. Az SZTE Főiskolai Karának címzetes főiskolai tanára, Szeged város nemzetközi hírű művésze, Kopasz István építész és Szeles Olga lánya. Született: 1911. október 26. Meghalt: 2011. március 5.
Mahalia Jackson (New Orleans, Louisiana, 1911. október 26. – Evergreen Park, Illinois, 1972. január 27.) amerikai énekesnő, minden idők egyik leginkább elismert gospelénekesnője.
Szakonyi Károly (Budapest, 1931. október 26. –) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas magyar író, drámaíró, dramaturg. A Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. A Magyar Művészeti Akadémia Színházi Tagozatának alapítója, de 2013 elején kilépett a szervezetből.
Dömötör Erzsi "A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1954-ben kapott színészi diplomát. Pályáját az Úttörő Színházban kezdte 1951-ben. 1952-től az Állami Faluszínház illetve a jogutód Állami Déryné Színház társulatához tartozott. 1961-től a Vígszínházban, 1963-tól a Kamara Varietében szerepelt. 1964-től a győri Kisfaludy Színházban töltött két évadot, 1966-tól a Honvéd Művészegyüttes tagja volt. 1989-től szabadfoglalkozású színművésznőként ballada-, gyermek- és kabaréműsorok összeállítója és közreműködője."
Október 27.
Kazinczy Ferenc (Érsemjén, 1759. október 27. – Széphalom, 1831. augusztus 23.) magyar író, költő, a nyelvújítás vezéralakja, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Kazinczy László ezredes testvérbátyja. Nyelvújító és irodalomszervezői tevékenységével a reformkor előtti évtizedekben a nemzeti felemelkedés és önállósulás ügyét szolgálta. Kazinczy Lajos szabadságharcos vértanú apja.
Niccolò Paganini (Genova, Genovai Köztársaság, 1782. október 27. – Nizza, Szárd Királyság, 1840. május 27.) itáliai hegedűművész, gitáros, zeneszerző, a 19. század eleji romantika korának legjelentősebb hegedűvirtuóza, akit az ördög hegedűsének neveztek. Kilenc éves kora előtt komponálta első szonátáját, 1793-ban már fellépett a nyilvánosság előtt. Megválasztották a luccai hercegi udvar első hegedűsének, és ott Európa legvirtuózabb hegedűsévé képezte magát.
Bálint Endre (Budapest, 1914. október 27. – Budapest, 1986. május 3.) magyar festő és grafikus, a modern magyar művészet, az avantgárd egyik legjelentősebb alakja.
Dylan Marlais Thomas (Swansea, 1914. október 27. – New York, 1953. november 9.) walesi költő és prózaíró. Már életében nagy népszerűséget szerzett, amiben nagy szerepe volt harsány megjelenésének, ragyogó felolvasásainak. Verseire így jellemző a romantikus sokszínűség mellett az erős zeneiség.
Kondor Katalin (Debrecen, 1946. október 27. –) magyar közgazdász, újságíró, rádióelnök.
Szacsvay László (Budapest, 1947. október 27. –) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Katona József Színház alapító tagja.
Heilig Gábor (Budapest, 1949. október 27. –) magyar zeneszerző, szövegíró, előadóművész.
Roberto Remigio Benigni (Castiglion Fiorentino, Arezzo, 1952. október 27. –) Oscar- és Arany Oroszlán díjas olasz színész, filmrendező és forgatókönyvíró.
Simon John Charles Le Bon (Bushey, 1958. október 27. –) kétszeres Grammy-díjas angol zenész, énekes, dalszerző és költő, a Duran Duran és az Arcadia frontembere. Három Ivor Novello-díjat kapott a British Academy of Songwriterstől, amelybe beletartozott a Kiemelkedő Hozzájárulás a Brit Zenéhez díj is. 2022-ben a Duran Duran tagjaként beiktatták a Rock and Roll Hall of Fame-be
Október 28.
A Nyugati pályaudvar 1877. október 28-án nyílt meg, nevét azonban csak 1891-ben kapta, az Osztrák-Magyar Államvaspálya Társaság államosításával.
"A Szabadság megvilágosítja a világot, ismertebb nevén a Szabadság-szobor New York előtt, a Liberty Islanden található, a Hudson folyó torkolatánál. Az acélvázas, rézből készült szobrot Franciaország ajándékozta az Amerikai Egyesült Államok függetlenségének százéves évfordulója alkalmából. A szobrász Frédéric Auguste Bartholdi volt, a belső szerkezet mérnöki munkáit Gustave Eiffel végezte.
1886. október 28-án az Egyesült Államok elnöke, Grover Cleveland leplezte le több ezer néző előtt..."
Október 28. – Az Animáció Világnapja
Hatvany Lajos (Budapest, 1880. október 28. – Budapest, 1961. január 12.) Kossuth-díjas magyar író, kritikus, irodalomtörténész, az MTA tagja; „az utolsó mecénás”.
Kormos István (Mosonszentmiklós, 1923. október 28. – Budapest, 1977. október 6.) magyar költő, író, műfordító, dramaturg, kiadói szerkesztő.
Horváth Charlie (Ondód, 1947. október 28. –) Liszt Ferenc-díjas magyar énekes, könnyűzenész, a rock, a jazz, a blues, a soul és a funk jellegzetes hangú előadóművésze, trombitás.
Ördögh Szilveszter (Szeged, 1948. október 28. – Budapest, 2007. november 16.) író, műfordító, szerkesztő.
Gryllus Vilmos (Budapest, 1951. október 28. –) kétszeres Kossuth-díjas magyar zenész, előadóművész, zeneszerző.
Eros Ramazzotti (Róma, 1963. október 28. –) olasz énekes és dalszerző.
Julia Fiona Roberts (Smyrna, 1967. október 28. –) Oscar-díjas amerikai színésznő, filmproducer.
Október 29.
A Don Giovanni (Don Juan) Wolfgang Amadeus Mozart kétfelvonásos operája. A librettót Lorenzo Da Ponte írta.
Az operát 1787. október 29-én mutatták be Prágában.
1853. október 29-én alakult meg a Nemzetközi Vöröskereszt elődje, a Sebesülteket Segélyező Nemzetközi Bizottság
Steindl Imre (Pest, 1839. október 29. – Budapest, 1902. augusztus 31.) magyar építész, a magyar Országház tervezője, műegyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.
Körösfői-Kriesch Aladár (Buda, 1863. október 29.– Budakeszi, 1920. június 16.) magyar festő, szobrász, iparművész, a szecesszió kiváló képviselője.
Zbigniew Herbert (Lwów, 1924. október 29. – Varsó, 1998. július 28.) lengyel költő, esszéista, drámaíró, rádiójáték-író és moralista. A modern lengyel költészet egyik legismertebb és leggyakrabban fordított képviselője.
Ihász Gábor (Budapest, 1946. október 29. – Budapest, 1989. június 29.) magyar dalszerző, énekes.
Richard Stephen Dreyfuss (Brooklyn, New York, 1947. október 29. –) Oscar-díjas amerikai színész.
Zeffer András (Budapest, 1958. október 29.) Máté Péter-díjas magyar billentyűs, énekes, zeneszerző, a P. Mobil egykori tagja, a RockBand és a Mobilmánia vezetője.
Október 30.
Ránki György (Budapest, 1907. október 30. – Budapest, 1992. május 22.) Kossuth-díjas magyar zeneszerző.
Szentgyörgyi Kornél (Budapest, 1916. október 30. – Budapest, 2006. szeptember 25.) Kossuth- és Munkácsy-díjas magyar festőművész.
(Fortepan / Merza József)
Dobozy Imre (Vál, 1917. október 30. – Budapest, 1982. szeptember 23.) Kossuth- és József Attila-díjas magyar író, újságíró.
Csernus Mariann (Budapest, 1928. október 30. –) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésznő, érdemes művész.
Tóth Tibor (Sátoraljaújhely, 1969. október 30. –) a Hooligans együttes gitárosa.
Kis Judit, művésznevén: Judy (Szolnok, 1974. október 30. –) magyar előadóművész, a Groovehouse együttes énekesnője.
Október 31.
1517 – Luther Márton Wittenbergben kihirdeti a búcsúcédulával kapcsolatos visszaélésekkel szemben írott 95 tételét; ez a nap a reformáció napja.
1902 – Befejeződik az első távírókábel lefektetése a Csendes-óceánon keresztül.
A Takarékossági Világnap október utolsó munkanapjára esik, idén október 31-ére.
A kezdeményezést 1924-ben hívták életre, a takarékpénztárak Milánóban rendezett nemzetközi konferenciáján.
Jan Vermeer van Delft, a delfti Vermeer (Jan (Johannes) van der Meer, Delft, 1632. október – 1675. december) Rembrandt mellett a holland festészet aranykorának másik legnagyobb festője, „Észak Mona Lisájának” alkotója.
Dallos Sándor (Győrszentmárton, 1901. október 31. – Budapest, Józsefváros, 1964. március 10.) József Attila-díjas (1953) magyar író, újságíró, forgatókönyvíró.
Pásztory Edith (Rimaszombat, 1903. október 31. – Budapest, 1982. november 21.) zongoraművész, érdemes művész (1963), Bartók Béla második felesége.
Galsai Pongrác (Pécs, 1927. október 31. – Budapest, 1988. április 22.) József Attila-díjas (1983) író, publicista, műkritikus, szerkesztő, tanár.
Bud Spencer (Nápoly, 1929. október 31. – Róma, 2016. június 27.) olasz úszó, vízilabdázó és David di Donatello-díjas színész. Utóbbiként leginkább a Piedone-filmekkel, spagettiwesternekkel és a Terence Hill-lel közös filmjeivel vált ismertté. Pályáját sikeres sportolóként kezdte: ő az első olasz úszó, aki 100 m-es gyorsúszásban egy percen belüli eredményt ért el.
Már életében az európai filmtörténet egyik sokat emlegetett alakja. Filmjei Európa-szerte, azon belül is elsősorban hazájában, Németországban és Magyarországon legendássá váltak, de az Amerikai Egyesült Államokban sem ismeretlenek.
Comments