...mellyel kapcsolatban érdekes elmélkedést olvashatunk ide kattintva.
„Március 15. a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete, amelynek célja a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt.
Március 15. 1989-ben volt először munkaszüneti nap, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep, egyben a magyar sajtó napja, annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki első szabad termékeit, a 12 pontot és a Nemzeti dalt, és hirdették ki a polgári sajtószabadságot.”
Fennmaradt, hogy míg március 13-án Petőfi a Nemzeti Dalt írta, Júlia a másik asztalnál nemzeti színű fejkötőt varrt magának. Az asszony nemcsak költőné, de költőnő is volt, jóllehet a közvélemény mindig csak Petőfi feleségét látta benne, az írónő iránt szinte egyáltalán nem érdeklődött. Műveiből három található ide kattintva
Szendrey Júlia szülőháza Keszthelyen
A Szendrey Júlia emlékét ápoló Dr. Gyimesi Emese munkásságának - áldásos tevékenységéért - hála és köszönet!
A magyar nép szabadságküzdelmét csak két nagyhatalom együttes ereje tudta megtörni. A forradalom és szabadságharc erőfeszítései és vívmányai példaértékűek az utókor számára is.
Európa közepén élt valahol egy nép, hol felszántva a határ, hol végtelen az ég. Nem kívánt mást, csak saját hazát, hol övé a dal, a szó, hol aranyból, sárból születik majd, tudós és álmodó. 2. Európa közepén nincs többé haza, kerékbe törte vágyait gyilkosok hada. Gyűrű fogta szegény magyart, folyt, csak folyt a vér, vértanúkról szól e dal, s tán nincsen más remény.
R. Csak a költő, ha visszatér, a költő ha visszatér,
míg a földön ember él, a költő visszatér.
Hol ember él, hol ember fél, a költő visszatér,
hol magyar él, hol magyar fél, Petőfi visszatér.
A Petőfi tanulmányrajz készítője.
Számomra pedig megadatott még valami: annak idején, a szóbeli érettségi vizsgán március idusának történéseiből felelhettem!
2022.03.15
Comments