Sohase késő újat tanulni magunkról. Tisza Katát olvasgatva erre megvan az esély!
"Tisza Kata az ELTE PPK interkulturális pszichológia mesterképzésén végzett 2012-ben, majd ösztöndíjat nyert akkor innovatívnak számító öregedéskutatásaival az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskolájába, melynek elvégzését követően szakított a klasszikus felsőoktatási rendszerrel, és doktori fokozatszerzés nélkül kilépett. Traumafeldolgozó irodalomterápiás tevékenységet folytat közel két évtizede, saját műfajait megalkotva szépirodalom és tudományos ismeretterjesztés határán, valamint egyéni coaching praxist vezet, főként identitásválsággal és élethelyzeti krízisekkel küzdő kliensek számára. A Scolar Kiadónál az érzelmi bántalmazást bemutató és kezelő négykötetes sorozata után (Akik nem sírnak rendesen, A legjobb hely a városban te vagy, Most. Túlélő leszel, nem áldozat, Kékre szeretni), ez az ötödik: az öregedés és a belső szabadság megtalálásának kötete, szerves folytatása eddigi életműnek"
Az azóta eltelt időben két művel is gazdagodott az írónő életműve:
1. Hipnózis 6-kor "...A szerző kitágítja a terápiás hatás terét a rendelőből a mindennapokra, hétköznapi tereinkre és kapcsolatainkra, egy-egy gyógyító találkozásra valakivel, netán éppen önmagunkkal. Ahogyan már megszokhattuk, újszerű és eredeti módon, irodalom és segítő szakma határán, az abszurd humor eszközeivel, ugyanakkor a megértés komplexitásával, a továbbgondolás, érzelmi felszabadulás és gyógyulás számos egyéni lehetőségével. A váltakozó perspektívákat mozgató rövid történetek tematikai egységet alkotva teret nyitnak a változásnak: az önmagunkhoz és a világhoz való igazabb kapcsolódásnak." (https://nyitottakademia.hu/webshop/konyv/tisza-kata_hipnozis-6-5620)
2. Szakáll Péter illúziói "Tisza Kata ebben a rendhagyó kötetében egyszerre a szakember és az érintett szempontjából szedi darabjaira a kodependencia, vagyis a társ- és kapcsolati függőségek sokszor igen kaotikus és összetett fogalomrendszerét, motívumait, hogy a végén, szokás szerint, egy tiszta érzelmi térképet és hozzá szabadulólevelet is kaphassunk. Ezúttal a főhős férfi, Szakáll Péter, egy kapcsolatfüggőségekkel foglalkozó, maga is felépülő függő terapeuta, akinek egy teljes munkahetét s az ő igen sokféle, fiktív, mégis hasonló és életszerű eseteit mutatja be a regénytörténet. Minden helyzetben a szer maga az ember, miközben mindezt szakmai értelmező keretbe helyezi a szerző és hozza a megértést az olvasóhoz közel." (https://nyitottakademia.hu/webshop/konyvek/tisza-kata-1522)
Amely könyv azonban ma nekem beidézte Katát az a 2007-ben kiadott Magyar Pszichoja amely a könyvesfakkok rendezgetése közben jött velem szemben. Ajánlás: A "magyar pszicho" a Pontban tárja föl leginkább magát. A Pont egy kocsma Pest dzsungelének kellős közepén, ahová mindenki azért tér be, hogy a zsúfoltságban és a testmelegben kiborítsa a vele egyívásúak elé a magával hozott nappali, a másutt-lét megpróbáltatásait. Itt van igazán "otthon" Klára, a fiatal kora ellenére is óriási sikereket arató festőnő, akinek belső monológjai és másokkal folytatott párbeszédei viszik előre a cselekményt. Az olvasót magával ragadja az események láncolata, no és persze a fiatal, hetyke és dacos írónő vonzereje. És ekkor jött el a pillanat, hogy előszedjem a Katához kapcsolódó emlékeim. Kávéházak Éjszakája 2018. május 18. Ott voltunk a romkocsmában az A legjobb hely a városban te vagy ősbemutatóján. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10219485459982686&type=3 2019. november 13. Budapest Jazz Club: a "MOST - Túlélő leszel nem áldozat" került terítékre, amit volt szerencsém meghallgatni/megnézni. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10219485507863883&type=3 Tény, hogy mindahányszor nagy élményt adtak a bemutatói. Munkásságára azóta is (fel)figyelek!
Comments