top of page

Március 14.

  • jokulata5
  • Mar 9, 2023
  • 3 min read


Emlékszel még a töri érettségi tételedre?

Hát én igen! Esküdni is meg mertem volna rá: akkora mázlim nem lehet, hogy kihúzzam pl. a ’48- as forradalom és szabadságharcot.

Aztán mit ad Isten, mégis! Már ennek okán is egyfajta központi helyet foglal el szívemben.

Akiről ma emlékezek meg nem más, mint a magyar szabadságharc legnagyobb hadvezére, Bem József, aki Tarnówban, 1794. március 14 - én született.

Hogy személye és hadvezéri tevékenysége mennyire meghatározó volt a magyar forradalom és szabadságharc során, azt történetírásunk sokszor és sok helyütt tárgyalta már.



Petőfi sorait szánom köszöntésére:


Petőfi Sándor: Négy nap dörgött az ágyu

Négy nap dörgött az ágyu Vizakna s Déva közt, Ott minden talpalatnyi Földet vér öntözött.

Fehér volt a világ, szép Fehér hó este be, Ugy omlott a piros vér A fehér hóra le.

Négy hosszu nap csatáztunk Rettentő vad csatát, Minőt a messzelátó Nap csak nagynéha lát.

Mindent megtettünk, amit Kivánt a becsület... Tízannyi volt az ellen, Győznünk nem lehetett.

Szerencse és az isten Tőlünk elpártola, Egy pártfogó maradt csak Velünk: ez Bem vala.

Oh Bem, vitéz vezérem, Dicső tábornokom! Lelked nagyságát könnyes Szemekkel bámulom.

Nincsen szóm elbeszélni Nagy hősiségedet, Csak néma áhitattal Szemléllek tégedet,

S ha volna ember, kit mint Istent imádanék, Meghajlanék előtted Térdem, meghajlanék.

S nekem jutott a vészes Dicsőség, hogy veled Járjam be, oh vezérem, A csatatéreket.

Te melletted lovaglék A harc veszélyiben, Ahol az élet pusztul És a halál terem.

Sokan elhagytanak, te Rendíthetetlen agg, De úgy-e téged, úgy-e Én el nem hagytalak?

S lépésid mind halálig Követni is fogom, Oh Bem, vitéz vezérem, Dicső tábornokom!

Debrecen, 1849. február 10 - 15.


Az alábbi linken hallható egy kortárs szerző, Almádi Róza: Gyere, Bem apó című verse, mely a tábornokot faggatja a ’48-as forradalom költő-őrnagyáról.



Bem József a szabadságharc bukása után az Oszmán Birodalomba menekült, áttért az iszlám hitre, felvette a Murád (Murat) nevet. Ott halt meg 1850. december 10-én.

Évekkel később megalakult a tarnówi Bem-bizottság, mely

„1929-ben sikerrel hazaszállíttatta az altábornagy földi maradványait – az út során természetesen érintették Magyarországot is –, a koporsót a lengyel püspöki kar nem engedte a megszentelt lengyel földbe helyezni. A döntés oka az volt, hogy törökországi emigrációja során Bem József mohamedán hitre tért. „Felállítottak” hát egy mesterséges szigetet Tarnówban, melynek közepén – egy hat korinthoszi oszlopon álló – díszes kőszarkofág rejti Bem József földi maradványait. A szarkofág többnyelvű feliratai közül a magyar így hangzik: BEM APÓ, a magyar szabadságharc legnagyobb hadvezére".


Anyaggyűjtés közben találtam egy érdekességnek számító cikkre, mely tudatta, hogy „2010 júniusában a Magyar Országos Levéltár különleges iratot vásárolt egy árverésen. A papíron Barsi József két, Bem Józsefről írott verse, valamint Tóth Ágoston honvédezredes vízfestménye található.


Barsi József: Csak akarjuk, s erősek leszünk


Tarnovban harc közt született villáma a harcnak; Sok helyeken beütött, míg tüze végre kihült. Varsó, Bécs, Erdély jelölik láng-pályafutását. Hűlt hüvelyét Háleb pálma viránya födi. Védelemért egyedül törvényes a harc; csak az illyent Gyilkos gyujtogatás vádja nem éri soha. Más mint védelemért nem vont soha kardot a férfi, Kit Bem Józsefnek monda, míg élt, a világ.


Barsi József: Aleppo 1850. dec. 10.

Itt a szerencsétlen Leh nemzet lángivadéka, És a szabadságnak mindenkori bajnoka, hőse, Itt Magyar- és Erdélyországnak ritka barátja, S nemzeti szent harcuk legsujtóbb menyköve nyugszik. Villámtól a gonoszlelkü nem retteg erősben, Mint remegett földünk két nagy császárja, nevétől. És mi a név? Ritkán ismertek igénytelenebbet, Melyhez annyi remény s remegés lett volna csatolva. Bem József vagy „öreg jó Táti”. Amazt koszorúzta A Történetirás; ezt érte haló katonája. Egykor imígy irták: Bizz Erdély és Magyarország. Most pedig így hangzik: Búsulj, Erdély s Magyarország!


A második vers különlegessége maga a cím, mely helyszín és dátum, valamint az utolsó két sorában, a kettőspont utáni szavainak kezdőbetűi, mely nem más, mint egy tulajdonképpeni névrejtés: "Bem apó, az öreg Táti"


A Wikipédia összegzését még mindenképp szeretném idehozni!

A kis termetű, vézna, beteges embernek hatalmas volt a lelkiereje. A csata napján valódi hősként viselkedett, nagy kócsagtollas csákójával mindenütt elöl járt, és sok sebtől eltorzult arca belső tűztől égett. Példamutató rettenthetetlensége átragadt katonáira is. Különösen a székelyek ragaszkodtak hozzá babonás tisztelettel. Hadvezérként mesterien alkalmazta az ágyúütegeket, szerette a gyors helyváltoztatáson alapuló meglepetés-taktikát, ezért nagyon megfelelt számára a kicsi, hegyes-völgyes országban kis létszámú sereggel vívott küzdelem. Önzetlen, halált megvető bátorságú, tanult és ügyes katonaként kötelezte el magát a szabadságharc eszméje mellett. Petőfire óriási hatással volt, ez a hatás felfedezhető verseiben is. Távol tartotta magát a magyar vezérek pártoskodásától, ezért élvezte Kossuth teljes bizalmát. A kormány utasításait azonban nem sokra tartotta, és nemcsak a katonai, de a polgári igazgatás kérdéseiben is attól függetlenül szeretett eljárni.

Élete fő céljához, a lengyel szabadságért folytatott küzdelemhez haláláig hű maradt. A vallási áttérés ehhez csak eszköz volt. Ha megéri az 1853-ban kirobbant krími háborút, minden bizonnyal hatékonyan harcolt volna az Orosz Birodalom ellen.”


MÚLTIDÉZŐ


Comments


Subscribe here to get my latest posts

Thanks for submitting!

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

  • Facebook
  • Twitter
bottom of page